Topikal ketoprofen uygulamasının periodontal başlangıç tedavisi üzerine etkileri
The effects of the topical application of ketoprofen on initial periodontal theraphy
  1. Tez No: 111496
  2. Yazar: BERNA AYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
7. ÖZET Bu çalışma, 5ml/gün %2'lik ketoprofen jelin periodontal başlangıç tedavisi üzerine destekleyici etkisini incelemek ve periodontal başlangıç tedavisi ile beraber kullanılan plasebo jelin etkileri ile karşılaştırmak için planlanmıştır. Hafif ve orta seviyeli kronik periodontitisli toplam 40 hasta (yaş ortalaması 43,28±7,16) çalışma için seçilmiştir. Deney grubunda 20 hasta, kontrol grubunda 20 hasta bulunmaktadır. Günde 5ml %2'lik ketoprofen jel veya günde 5ml plasebo jel uygulaması ile beraber her iki gruba da periodontal başlangıç tedavisi uygulanmıştır. Hastalar jeli serbest ve yapışık dişetlerine sabah ve akşam 2 ay boyunca uygulamışlardır. Bu çalışma, 2 ay süreli, rastlantısal dağılımlı ve çift kör bir çalışmadır. Klinik ölçümler başlangıç tedavisinden hemen önce ve 1 ay sonra yapılmıştır. Hastalardan, ilk jel uygulamasından 1 saat sonra, 1. ayda ve 2. ayda kan alınmıştır. Uygulanan ölçümler şunlardır; 1) Plak indeksi, 2) Gingival indeks, 3) Sondalamada kanama, 4) Sondalama derinliği, 5) Klinik ataşman seviyesi, 6) Dişeti oluğu sıvısı miktarı. Sondalamada kanama değerlendirmeleri dışında, zaman içinde oluşan grup içi ve gruplar arası değişiklikler eşleştirilmiş serilerde t testi ile gerçekleştirilmiştir. Sondalamada kanama değerlendirmelerinde ise ki- kare testi kullanılmıştır. Kandaki ketoprofen konsantrasyonu ile gingival indeks ve sondalama derinlikleri arasındaki olası korelasyonun tetkikinde Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Grup içi değerlendirmelerde her iki tedavi şeklinde de klinik değerlendirmeler açısından anlamlı iyileşme olduğu görülmüştür. Ketoprofen jel grubu, tüm klinik ölçümlerde genel olarak daha fazla iyileşme göstermiştir. Gruplar arası fark anlamlıdır. İlk uygulamadan 1 saat sonraki plazma ketoprofen konsantrasyonu ortalaması, sistemik ketoprofen uygulamasındaki plazma konsantrasyonlarının literatürde bildirilen miktarının altında çıkmıştır. Bu sonuç ketoprofen jelin lokal etkinliğine dikkati çekmektedir. Ayrıca tekrarlanan dozlar sonrasında da kanda ilaç birikimi görülmemiştir. 89Çalışmanın sonucunda, 5ml/gün %2'lik ketoprofen jelin periodontal başlangıç tedavisini destekleyici olarak kullanımının klinik olarak etkili olduğu görülmüştür. 90
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study was designed to analyze the effects of the application of 5ml/day application of 2% ketoprofen gel as an adjunct to the initial periodontal therapy and compare its effects with the effects of plasebo gel application with the initial periodontal therapy. A total of 40 patients (mean age 43,28+7,16) with slight to moderate chronic periodontitis were selected for this study. 20 patients were in the experimental group and 20 patients were in the control group. Both groups received initial periodontal therapy and an additional 5ml/day 2% ketoprofen gel or plasebo gel. Patients applied the gels to the free and attached gingiva in the morning and in the evening during two months This was a two month, randomized and double-blind study. Clinical measurements were taken prior to initial therapy and one month after the theraphy. The blood was taken from the patients 1 hour after the first gel application, at the first month and at the second month of the theraphy. The following measurements were recorded; 1) Plaque index, 2) Gingival index, 3) Bleeding on probing, 4) Probing depth, 5) Clinical attachment level, 6) Volume of the sulcus fluid. Changes over-time in groups and between the groups were assessed by t-test for paired samples except for the bleeding on probing. Ki square test was conducted for the bleeding on probing. The Pearson correlation analysis was used for analyzing a possible correlation between the plasma concentrations of ketoprofen gel and gingival indices and probing depths. Intra group analysis revealed significant improvements in clinical parameters in both therapies. The ketoprofen gel group revealed more improvement in all cinical parameters generally. The differences between the groups were statistically significant. The mean plasma concentration of ketoprofen, 1 hour after the first application was under the plasma concentration of systemically administered ketoprofen demonstrated in the literature. This result points out the local performance of ketoprofen gel. Also no accumulation in 91the plasma was detected after repeated doses. Results of this study revealed that 5ml/day application of 2% ketoprofen gel as an adjunct to initial periodontal therapy is clinically effective. 92