Kompomer dolgu materyallerinin dentin pulpa kompleksi üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of compomer filling materials on the dentin-pulpa complex is investigated
- Tez No: 111495
- Danışmanlar: PROF.DR. METE ÜÇOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bir poliasit modifiye kompozit reçine materyali olan Dyract'in dentin-pulpa kompleksi üzerine etkileri, 13-27 yaş arasındaki hastaların ortodontik amaçla çekilmesine karar verilmiş küçük azı dişlerinde incelendi Dişlerin vestibül yüzlerinde açılan V. sınıf kaviteler kısa dönem (3-5 gün), orta dönem (30±3 gün) ve uzun dönem (90±10 gün) olmak üzere üç gözlem grubuna ayrıldı. Her bir grupta 10 dişe deney materyali (Dyract), beş dişe negatif kontrol maddesi (çinkooksit öjenol simam), beş dişe pozitif kontrol maddesi (silikat simam) uygulandı. Dolgu maddesi uygulanmış dişler belirtilen gözlem süreleri sonunda çekilerek histolojik kesitleri alındı; kesitler hematoksilen-eozin, Masson'un trikrom boyası ve bakteri tespiti için Taylor'un modifiye Brown ve Bremi boyası ile boyandıktan sonra ışık mikroskopunda incelendi. 3-5 günlük kısa dönemde deney grubunda hafif ve orta derecede histolojik değişimler gözlenirken, negatif kontrol grubunda hafif ve pozitif kontrol grubunda ise orta ve ileri derecede değişiklikler saptandı. Orta dönemde deney grubunda histolojik bulguların bir ilerleme göstermediği, negatif kontrol grubunda değişikliklerin geriye döndüğü ve pozitif kontrol grubunda ise daha ileri derecede olumsuz değişiklik olduğu görüldü. Uzun dönemde deney grubunda onarım dentini yapımı ve bakteriyel sızıntıya bağlı kronik iltihap odakları gözlenirken, negatif kontrol grubunda orta dereceli yapısal bozukluklar ve pozitif kontrol grubunda da düzensiz onarımlar saptandı. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of Dyract a polyacid modified composite resin material on the dentine- enamel complex is investigated in patients (aged 13-27) premolar teeth which were extracted for orthodontic treatment reasons.Class V cavities were prepared on the vestibul sides of the teeth and the teeth were grouped into three observation groups: Short term (3-5 days), mid term (30±3 days), long term (90±10 days). In each group, the experiment material (Dyract) was applied to 10 cavities while the negative control (ZOE cement) and positive control (silicate cement) were applied to five cavities each. Following the necessary observation time for each group, restored teeth were extracted, histologically cross sectioned and the cross sections were dyed with hemotoxilen eozime,Masson's trichrome dye, Taylor's modified Brown-Brenn dye (for the detection of bacterial presence) and examined under the light microscope. In the short term observation group, histological findings did not progress while in the negative control group regression and in the long term group further negative changes were observed. In the long term experiment group, reparative dentine and chronic inflamatory sites (centers) due to bacterial microleakage were observed. In the negative control group moderate structural derrangements and in the positive control group irregular repairing were observed. 81