Işık Dağı Soğuksu Milli Parkı (Kızılcahamam-Ankara)'nın chrysomelidae (insecta:coleoptera) faunası üzerine araştırmalar
Studies on the chrysomelidae (insecta:coleoptera) fauna of Işık mountain and Soğuksu national park (Kızılcahamam-Ankara)
  1. Tez No: 85739
  2. Yazar: MELTEM AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
IŞIK DAĞI VE SOĞUKSU MİLLİ PARKI (KIZILCAHAMAM- ANKARA)'NIN CHRYSOMELIDAE (INSECTA: COLEOPTERA) FAUNASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR (Yüksek Lisans Tezi) Meltem AKÇAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışma ile 1987, 1990, 1991, 1993, 1994 ve 1997 yıllarında, Işık Dağı ve Soğuksu Milli Parkı (Kızılcahamam, Ankara)'ndaki Chrysomelidae faunasına ait Cytrinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae, Hispinae ve Cassidinae alt familyalarından toplam 700 örnek toplanmış ve incelenmiştir. Teşhis işlemleri sonucunda örneklerin Clytrinae 'den 4 cinse ait 15 tür ve 1 alt tür, Cryptocephalinae' den 2 cinse ait 15 tür ve 1 alt tür, Chrysomelinae' den 11 cinse ait 16 tür, Hispinae' fen 1 cinse ait 1 tür ve Cassidinae' den ise 2 cinse ait 4 tür olmak üzere, araştırma alam faunası için toplam 5 alt familyaya ait 20 cins, 53 tür (51 tür ve 2 alt tür) tespit edilmiştir. Bunlardan 5 cins ve 14 tür alan faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Labidostomis oertzeni, Cryptocephalus aureolus, Cryptocephalus trimaculatus, Chrysomela saliceti, Phratora laticollis ve endemik bir tür olan Pachybrachys misellus türleri Türkiye faunası için ikinci kayıttır. Chrysomela tremulae türü ise Türkiye faunası için yeni kayıttır. Çalışma içerisinde, her türün altındaki ilgili kısımlarda, o türün taksonomisi, morfolojisi ve örneklerin toplanması sırasında arazi defterine kayıt edilmiş olan bazı ekolojik bilgiler de verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 404.04.04 Chrysomelidae, Fauna, Morfoloji, Kızılcahamam, Türkiye \n + 206 Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDİKMEN
Özet (Çeviri)
STUDIES ON THE CHRYSOMELIDAE (INSECTA: COLEOPTERA) FAUNA OF IŞIK MOUNTAIN AND SO?UKSU NATIONAL PARK (KiZILCAHAMAM-ANKARA) (M. Sc. Thesis) Meltem AKÇAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT 700 samples of Crytrinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae, Hispinae and Cassidinae subfamilies which belong to fauna of Chrysomelidae at Işık Mountain and Soğuksu National Park (Kızılcahamam, Ankara) were collected by the author and her adviser in the years of 1987, 1990, 1991, 1993, 1994 and 1997 and were examined with this study. They are established that there are 1 subspecies, 15 species belonging to 4 genus of Clytrinae, 1 subspecies, 15 species belonging to 2 genus of Cryptocephalinae, 16 species belonging to 1 1 genus of Chrysomelinae, 1 species belonging to 1 genus of Hispinae and 4 species belonging to 2 genus of Cassidinae. As a conclusion, 20 genus, 53 species (51 species and 2 subspecies) belonging to 5 subfamilies were determined for fauna of research area. 5 genus and 14 species are new records for fauna of research area. Labidostomis oertzeni, Cryptocephalus aureolus, Cryptocûphalus trimaculatus, Chrysomela saliceti, Phratora laticollis and Pachybrachys misellus being endemic for Turkey are the second record for fauna of Turkish Chrysomelidae. Chrysomela tremulae is the new record for fauna of Turkish Chrysomelidae. Adding also some taxonomical, morphological and ecological information belonging to species were given in this study. Science code Key Words Page Number Adviser 404.04.04 Chrysomelidae,. Fauna, Morphology, Kızılcahamam, Turkey VII + 206 Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDİKMEN