Ayrı özelliklerde geliştirilen iki ayrı solüsyonunun remineralizasyon özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of remineralization properties of two different solutions developed in different conditions
- Tez No: 111502
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK ORBEY, PROF.DR. TEZER ULUSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 8161
Özet
127 ÖZET Çalışmada, yapay olarak oluşturulan opak lezyonlar üzerinde hidroksiapatit ve fluoridten oluşan kalsifıye edici bir solüsyonun (KS), remineralize edici etkisinin in vitro olarak araştırılması amaçlanmıştır. KS, etkinliği daha önceden iyi bilinen bir topikal ajan olan asidüle fosfat fluorid (APF) ve distile su ile karşılaştınlmıştır. Bu karşılaştırma, spesifik fluorid iyon elektrodu ile fluorid tayini, atomik absorbsiyon spektrofotometresi (AAS) ile kalsiyum tayini yapılarak ve tarama elektron mikroskobu (SEM) ile de düz ve kırık yüzey özellikleri değerlendirilerek yapılmıştır. Deneyde 120 'si fluorid tayini ve aside direncin değerlendirilmesi için, 24 'ü de düz ve kırık yüzey SEM incelemesi için olmak üzere 144 adet çürüksüz sığır ön keser dişi kullanılmıştır. Tüm dişler vertikal olarak ortadan ikiye bölünerek, labial yüzeylerinde standart pencereler oluşturulmuş ve her dişin yansı kendi kontrolü olarak belirlenmiştir. Örneklerde 14 gün süreyle opak lezyon oluşumu sağlandıktan sonra kontrol yarılarının ölçümleri yapılmış, deney yarıları ise ağız ortamını taklit etmek amacıyla 4 hafta süresince bir pH siklusuna maruz bırakılmıştır. Üç gruba ayrılan toplam 120 örneğe her hafta başı olmak üzere 4 kez 5 'er dakika deney solüsyonları uygulanmış, her hafta sonunda her gruptan 10'ar örnek değerlendirmeye alınmıştır. Her hafta sonunda yapılan ölçümlerle örneklerin fluorid değerleri, kalsiyum ve buna bağlı olarak hesaplanan derinlik değerleri ile de aside dirençleri belirlenmiştir. Örneklerin SEM incelemeleri de 1. ve 4. hafta sonlarında yapılmıştır. Fluorid ve kalsiyum tayinleri sonucunda APF ve KS uygulanan örneklerin fluorid değerlerinde 2. hafta sonunda 1.128 haftaya nazaran bir azalma, kalsiyum ve derinlik değerlerinde ise artış tespit edilirken, 4.hafta sonuna doğru fluorid değerleri artmış, kalsiyum değerleri azalmıştır. Distile su uygulanan grupta ise fluorid değerleri 1. haftadan 4.haftaya kadar giderek azalan bir grafik çizmiş, kalsiyum değerleri ise artmıştır. SEM incelemelerinde de APF grubunun 4.hafta görüntülerinde CaF2 globüllerinin 1. haftaya göre daha yoğunlaştığı, KS grubunda globüllerin yerini iğ şeklinde kristallerin aldığı gözlenmiştir. Distile su grubunda 4.hafta sonunda demineralize alanların giderek arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY The objective of the current study is in vitro analysis of remineralizing effect of a calcifying solution (CS), made of hydroxy apatite and fluoride, on artificially created opaque lesions. CS is compared to acidulated phosphate fluoride (APF), a topical agent the effect of which is well documented, and to distilled water. This comparison is carried out via fluoride detection by specific fluoride ion electrode, calcium detection by atomic absorption spectrophotometer (AAS), and evaluation of smooth and cracked surface properties by scanning electron microscope (SEM). A total of 144 caries-free bovine cutting teeth are used in the experiment where 120 of the samples are for fluoride detection and evaluation of acid resistance, and 24 are for smooth and cracked surface SEM evaluation. All of the samples are bisected vertically, standard windows are created on labial surfaces, and half of each tooth is used as a control for the other. Following a 14-day opaque lesion creation period, measurements are done for the control halves and the experiment halves are subjected to a pH cycle of four weeks that resembles the mouth environment. 120 samples are divided into three groups and experiment solutions are applied to each sample four times. 5 minutes each, at the beginning of each week. At the end of each week, 10 samples from each group are evaluated in terms of fluoride and for acid resistance by calcium measurements and depth values calculated from these measurements. The SEM evaluation is carried out at the end of the first and the fourth weeks. The results130 from fluoride and calcium detection show that fluoride values for the samples that are subject to CS and APF decreased at the end of the second week with respect to the first week, but calcium and depth values increased. However, fluoride increased at the end of the fourth week, whereas calcium decreased. The fluoride values decreased and calcium values increased gradually from the first week to the fourth İn the group that is subject to distilled water. SEM evaluation shows that in the APF group CaF2 globules are intensified at the end of the fourth week, but in the CS group globules are replaced by spindle shaped crystals. In the distilled water group demineralized areas are observed to increase at the end of the fourth week.