Hidroksiapatit denetimli fluorid salımının tükürük-üre fluorid konsantrasyonu ve demineralize mineye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hydroxyapatite controlled release fluoride on the saliva-ürine fluoride concentration and demineralized enamel
- Tez No: 111501
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEV ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
164 ÖZET Bu çalışmada, taşıyıcı sistem olarak, hidroksiapatit kullanılarak yeni bir kontrollü fluorid salım sistemi geliştirilmiştir. Çalışmanın, in vitro bölümünde, değişik oranlarda hidroksiapatit ve eudragit içeren 5 farklı formülasyon hazırlanmış, ancak formülasyonlardaki 18 mg'lık NaF miktarı sabit tutulmuştur. Yapılan ön çalışmalar sonucunda salım hızı, hedeflenen 0.2 mgF/gün salım oranına en yakın olarak tespit edilen beşinci formülasyon, in vivo çalışmalarda kullanılmak üzere seçilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, seçilen tabletin toksisitesi, in vivo olarak değerlendirilmiş, 6 gönüllü deneğe fluorid salan tablet yutturulması ve takiben 2 saat boyunca belirli zaman aralıklarında, deneklerden kan örnekleri alınması sonucunda, en yüksek serum fluorid değeri, 30. dakikada 0.09 mg/L olarak tespit edilmiştir. Fluorid salan matris tabletlerin in vivo değerlendirilmeleri, 24 gönüllü erişkin birey üzerinde yürütülmüştür. Gönüllülerin üst birinci molar dişlerinin bukkal yüzüne, seçilen tablet yapıştırılmıştır. 1 ay boyunca, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere tükürük ve üre örnekleri toplanmıştır. Örneklerin fluorid iyon tayini, direkt potansiyometri ve mikrodifüzyon yöntemleri kullanılarak karşılaştırmalı olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
166 SUMMARY In this study, a new controlled fluoride release system has been advanced in which hydroxyapatite was used as a delivering agent. In the formulation phase, various percentages of hydroxyapatite and eudragit were tested where a constant amount of 18 mg NaF was used. Releasing rates of all formulations were evaluated. Finally, the fifth formulation, which releases 0.2 mgF/day was selected. In the second part, in vivo toxicity of the selected hydroxyapatite controlled release matrix tablets were evaluated. For this purpose, six volunteers ingested the matrix tablets and during two hours period blood samples were collected on definite time intervals. The highest serum fluoride levels were found at 30-minute period as an avarage of 0.09 mg/L. In the third part, the selected matrix tablets were bonded to the buccal surface of the maxillary first molar teeth of the 24 adult volunteers. Morning and evening saliva and urine samples were collected for a month period. Fluoride ion measurements were made both direct potentiometric and microdiffusion methods. Fluoride levels, which measured with microdiffusion method were significantly higher than potentiometric method. Morning saliva levels obtained were higher than evening saliva levels, where as evening urine levels were higher than those taken in the mornings. Because of irritation of buccal mucosa of 4 volunteers clinical study was contunued on the remaining 20 volunteers. Slight irritation were seen in the buccal mucosa of two volunteers and only nine person carried the matrix tablets without falling untill the end of the study period.167 In the last part, the effect of the selected matrix tablets on the demineralized enamel were evaluated. For this purpose, halves of the bovine teeth enamel cross-sections were bilaterally embedded to the lingual sides of a Hawley Appliance. These were settled into the 20 volunteers' s mouths for 29 days. At one side, fluoride uptakes were determined at three lesion depths, and at the other side microhardness were determined using Tukon microhardness tester. The other halves of the bovine enamels were used for control of each group. According to the mirohardness test results, values of the experiment group were significantly higher than control group. Finally, we can say that hydroxyapatite controlled release tablets which prepared for this study were increased salivary fluoride levels and fluoride uptake and microhardness of enamel. In addition, for the evaluation of fluoride ion concentrations in biological fluids, microdiffusion method gave better results than direct potentiometric method