Fonksiyonel 3. sınıf vakalarda uygulanan mıknatıslı apareyin ortodontik bölgeye etkisi
The effects of magnetic appliance on the orthodontic region in functional class 3 cases
- Tez No: 111503
- Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
79 ÖZET Fonksiyonel sınıf 3 bireylerde, mıknatıslı apareyin ortodontik bölgeye etkisinin incelenmesi amacı ile bu çalışma yapıldı. Araştırma materyalini fonksiyonel sınıf 3 anomaliye sahip 10 bireyin gözlem başlagıcı, gözlem sonu ve uygulama sonu lateral sefalometrik ve el-bilek radyografileri oluşturmaktadır. Araştırma başlangıcı kronolojik yaş ortalaması 9 yıl 7 aydır. Araştırmaya alınan bireyler, yüz büyümelerinin yönünü tespit etmek amacı ile herhangi bir ortodontik ve ortopedik uygulama yapılmaksızın 12 ay süreyle gözlendi. Gözlem dönemi sonunda sınıf 3 özellik gösteren bu bireylere mıknatıslı aparey takıldı ve günde yaklaşık olarak 18 saat takması konusunda öğütlenildi. Belirgin bir overjet elde edilince pekiştirme amaçlı gece kullanımına geçildi. Uygulama süresi ortalama 9.4 ay olarak belirlendi. Araştırma materyalini oluşturan lateral sefalometrik radyografilerden 43 farklı parametre ölçüldü ve değerlendirildi. Dönem içi ve dönemler arasında oluşan farkların istatistiksel değerlendirilmesinde“eşleştirilmiş-t testi”nden yararlanıldı. Mıknatıslı aparey uygulaması sonucu bireylerde beliğin bir overjet artışı, overbite'ta azalma görüldü. Üst keserlerde çok belirgin olmamakla beraber bir miktar protruzyon, alt keserlerde ise retruzyon görüldü. Mandibulanın posterior rotasyonu sonucu olarak SNB'de azalma ve ANB'de artış mandibular düzlem eğimi artışı, Y ekseninde artış,yüz ekseninde ise azalma gözlendi. Aynı şekilde alt gonial açıdaki artışta alt çenenin geriye rotasyonunun bir göstergesidir. Mıknatıslı apareyin kranial ve maksillar bölgeye herhangi bir önemli etkisinin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY This study was performed to assess the effects of the“Magnetic Appliance”on orthodontic region in functional class m subjects. The research material consisted of subjects each having functional class in anomaly, including lateral cephalograms and hand-wrist films taken before and after the observation and post-treatment periods. The mean age at the beginning of the research was 9 years, 7 months. The subjects were observed for 12 months without any orthodontic. and orthopedic treatment in order to establish the direction of facial growth. After the observation period the magnetic appliance was applied and the patients were warned to use the appliance approximately 18 hours a day. After a significant achievement in overjet, the appliance was used only at night for retention. The treatment period was approximately 9.4 months. The effects of the appliance was evaluated by using 43 different parameters on the lateral cephalometric films. The“paired-t”test was used to estimate the differences between intra-groups and inter-groups statistically. After the application of“Magnetic appliance”a significant increase in overjet and decrease in overbite were seen. Protrusion in the upper incisors and retrusion in the lower incisors were noted. SNB decreased as a result of posterior rotation of the mandible and increase in ANB and mandibular plane angle, increase in Y axis and decrease in facial axis were81 determined. The increase in the lower gonial angle was an indicator of the posterior rotation of the mandible. It is stated that the magnetic appliance had no significant effect on the cranial and maxillary regions.