Nikel titanyum ve paslanmaz çelik enstrümanlar ile yapılan kök kanal preparasyonunun apikal sızdırmazlığına olan etkisinin farklı dolgu teknikleri kullanılarak değerlendirilmesi
Eavaluation of the effect of root canal preparations using by nickel titanium rotary instruments and stainless steel hand instruments on the sealing ability of different obturation techniques
  1. Tez No: 111504
  2. Yazar: ÖMER CUMHUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİS DARENDELİLER YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
-83- ÖZET Bu araştırmanın amacı, motorla kullanılan nikel titanyum ve elle kullanılan paslanmaz çelik enstrümanlarla genişletilmiş kök kanallarının farklı kök kanal dolgu yöntemleriyle elde edilen tıkama düzeyleri üzerine etkisinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmada çekilmiş 140 molar diş kullanıldı. Bu dişlerden 10 adet diş pozitif, 10 adet diş negatif kontrol grubunu oluşturacak şekilde seçildi. Geri kalan 120 diş iki ana gruba bölündü. Birinci gruptaki 60 adet diş paslanmaz çelik enstrümanlar kullanılarak, ikinci gruptaki 60 adet diş ise nikel titanyum enstrümanlar kullanılarak crown-down tekniği ile hazırlandı. Hazırlanan kök kanalları her alt grup 20'şer diş içerecek şekilde lateral kondensasyon, devamlı ısıyla obturasyon ve Thermoplastik core tekniği kullanılarak dolduruldu. Kanalların doldurulmasını takiben kaviteler daimi dolguyla kapatıldı. Apikal sızıntıyı değerlendirmek amacıyla dişler boya penetrasyonu için çini mürekkebi içinde 7 gün bekletildi. Bu sürenin sonunda dişler, boya sızıntısını değerlendirmek için şeffaflaştırıldı. Bu amaçla dişler önce %10'luk nitrik asit solüsyonunda bırakıldı. Yeterli deminerilizasyonu takiben yıkanan dişler sırasıyla %70, %80, %95'lik etil alkolde 24 saat süreyle bekletildi. Böylece dişlerin dehidratasyonu sağlandı. Son aşamada dişler metil salisilat içine yerleştirilerek şeffaflık elde edildi. Şeffaflaştırılmış dişlerdeki boya sızıntısı stereomikroskopda ölçüldü. Elde edilen veriler faktöriyel varyans analizi (iki yönlü ANOVA) ile istatistiksel olarak değerlendirildi.-84- Elde edilen bulgulara göre kök kanal dolgu tekniklerinin apikal sızdırmazlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı(p>0.05).
Özet (Çeviri)
-85- SUMMARY The purpose of this study was to compare the effects of root canals, which were prepared by either motor driven nickel-titanium or manually used stainless steel files and filled with various root canal obturation techniques, on the sealing levels. Molar mesiobuccal canals of 140 freshly extracted teeth were used in the study. 20 of those teeth were used as a control group and within the control group 10 teeth were designated as positive control group and the other 10 teeth were assigned as negative control group. The remaining 120 teeth were divided into 2 groups of 60 teeth each. First group were prepared with stainless steel instruments and second group were prepared by nickel-titanium instruments. All 120 teeth were prepared by using crown-down technique. In each group the teeth were later divided into three subgroups and the lateral condensation, the obturation with continuous heat and the thermoplastic core techniques were applied for each subgroup of 20 teeth. The cavities were then filled with permanent filling and left in india ink for 7 days. In order to evaluate the levels of penetration the teeth were cleared. For the purpose of clearing, the teeth were first left in 10% nitric acid solution. After reaching the sufficient demineralization level, the teeth were rinsed and in turn left in 70%, 80% and 95% ethyl alcohol solution to achieve dehydration. Finally the teeth were placed in methyl salicilate to have clearance. The penetration levelswere analyzed at stereomicroscope. The statistical evaluation of the results was done by using two way ANOVA test. According to the results, no statistically significant difference was found between the root canal obturation techniques considering the apical penetration (p>0.05).