Değişik tipteki tam seramik mil ve çekirdek sistemlerinin direnç yönünden incelenmesi
Comparison of resistance of different types of all ceramic post and core systems
  1. Tez No: 111521
  2. Yazar: NESİBE YEŞİM TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. ÇETİN SEVÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Son yıllarda estetiğe olan ilginin giderek artması sonucu, tam-seramik restorasyonların kullanım alanı genişlemiştir. Buna bağlı olarak tam-seramik bir restorasyonla restore edilecek endodontik tedavili dişlere uygulanacak olan mil ve çekirdek sistemlerinin uyumlu ve dirençli olmasının yanısıra estetik açıdanda tatminkar olması beklenmektedir. Kullanılmakta olan millerin endikasyonu kuron protezi ile kalan diş yapısı arasında iyi bir bağlantı kurmak ve okluzal kuvvetleri kök boyunca eşit olarak dağıtmaktır. Kullanılmakta olan farklı mil şekilleri arasında okluzal kuvvetleri kök boyunca en iyi dağıtan millerin paralel-kenarlı miller olduğu, ancak bu tip millerin de kanal duvarından fazla madde kaldırılması riskini taşıdığı ortaya konmuştur. Çalışmamızda, paralel-kenarlı millerin tutuculuk ve kuvvet dağılımı özelliklerine sahip ancak kök perforasyonu riskini ortadan kaldıracak şekilde kanal şekil ve boyutlarına uygun paralel-kenarlı basamaklı şeklinde tasarlanmış miller ile paralel-kenarlı miller iki farkiı seramik malzemesinden hazırlanar direnç yönünden karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, 40 adet üst orta kesici diş kullanılmıştır. Dişlerin kuron bölümü köle seviyesine kadar aşındırılmıştır. Celay kopya-freze cihazında hazırlanan tam-seramik mil ve çekirdekler dişlere simante edilmiştir. Deney örneklerine Universal test cihazında 130° açı ve 2 mm/dakika hızla kuvvet uygulanmıştır. Beş grup için ortalama ve standart sapma değerleri elde edildikten sonra, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri ile istatistik analizleri yapıldı. Sonuç olarak, paralel-kenarlı basamaklı tam-seramik zirkonia mil ve çekirdekler diğer deney örneklerine göre daha dirençli bulunmuştur. Paralel-kenarlı basamaklı mil şeklinin, paralel-kenarlı mil şekline göre daha dirençli olduğu görülürken; zirkonia seramik ile hazırlanmış olan mil ve çekirdeklerin, her iki mil şekli için de alumina seramik ile hazırlanan örneklerden daha dirençli olduğu bulunmuştur. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Due to the growing interest in the aesthetics in the recent years, the usage of all-ceramic restorations has expended. In connection to this, the post and core systems that will be applied to the endodontically treated teeth that will be restored with all-ceramic restoration are not only expected to be durable and resistant but also satisfactory to the aesthetic purposes. The indications of the posts in use are to form a good bind between the crone restorations and the remaining teeth and to distribute the occlusal forces evenly throughout the roots.lt has been proven that the cylindrical posts are the most efficient among the posts to distribute the occlusal forces evenly throughout the roots, however these types of posts have been found to have the risk of lifting excess material from the canal. In our study, shouldered cylindrical posts, that have the same retention and stress distribution as the parallel-sided posts but are designed according to the canal shape and size to reduce the risk of root perforation have been compared with the parallel sided posts. Both posts have been prepared with two different types of ceramic material and compared for fracture resistance. In this study, 40 central teeth have been used. The crown section of the tooth has been reduced to the cervical area. The all-ceramic posts and the cores that have been prepared with the copy-milling machine have been cemented to the teeth with resin cements. The samples have been tested with a 130-degree and 2mm/min cross head speed in the universal test machine. The means and the standard deviations have been recorded and statistical analysishave been made with Kruskall wailis and Mann Whihtney U test. As a result cylindrical shaped full ceramic zirconia posts and cores with shouldered designes have been found to have more strength than the other test samples. While seeing that the posts designed with shouldered cylindrical post approach are stronger than the parallel-sided posts; the posts and cores that have been prepared with zirconia ceramic have been found to have more resistance than the ones that have been prepared by alumina ceramic for both post designs. 75