Emzirilen ve biberonla beslenen aynı prematüre yenidoğanların oksijen satürasyonları ve kalp atım hızlarının karşılaştırılması
To compare breast fed and bottle fed on oxygen saturation and peak heark rates for the same premature infants
- Tez No: 111523
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM SAVAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
VI- ÖZET Amaç: Çalışma, aynı pereterm yenidoğanda iki farklı besleme yönteminin (emzirme, biberonla besleme) oksijen satürasyonuna ve kalp atım hızına etkisini karşılaştırmak amacı ile deneysel olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışma Mayıs 2000 - Şubat 2001 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenidoğan Özel Bakım Ünitesinde yatan 29 - 32 gestasyon haftaları arasında, posnatal yaşı 5-50 gün arasında olan, riskli herhangi bir hastalığı olmayan 30 preterm yenidoğan üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada ilgili birimlerden ve annelerden izin alındı. Preterm yenidoğanların emzirme ve biberonla besleme sırasında oksijen satürasyonu ve kalp tepe atım hızları beslemeye başlamadan 5 dakika öncesi, beslenme süresince ve 10 dakika sonrasına (toplam 25-35 dakika arasında) kadar pulse oksimetre ile l0sn aralarla kaydedilerek izlendi ve ortalamaları alındı. İstatistiksel değerlendirmede; student-t testi kullanıldı. Bulgular: Emzirme yönteminde; beslenme öncesi ve sırası kalp tepe atım hızı ve oksijen satürasyon değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (t = 0.862, p = 0,401; t = 0, 626, p = 0,541). Biberonla besleme yönteminde; besleme öncesi ve sırası kalp tepe atım hızları ve oksijen satürasyon değerleri arasında istatistiksel olarak çok ileri düzeyde anlamlı fark olduğu saptandı (t = 4.650, p = 0,000; t = 4.162, p = 0,000). Sonuç: Emme ve yutma koordinasyonu olan preterm yenidoğanların beslenmesinde emzirme yönteminin oksijen tüketimini etkilememesi nedeni ile tercih edilmesi gereken bir yöntem olduğunu göstermektedir. Sonuçlar literatür ile uyumludur. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşireler preterm açısından sorun yoksa annelere emzirme konusunda eğitim ve danışmanlık vererek onları bebeklerini emzirmeleri için cesaretlendirmelidirler. Biberonla beslenmesi gerekirse besleme sırasında ve sonrasında oksijen satürasyonlarını ve kalp atım hızlarım izlemeli, oksijen satürasyonun daha fazla düşmesini engellemek için dönem dönem bebeği dinlendirmelidirler. 31
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY PURPOSE: This is an experimental study done to compare the effectiveness of two different feeding methods (breast-fed and bottle-fed) on oxygen saturation and peak heart rates for the same premature infants. MATERIAL AND METHOD: It was carried out in the Newborn intensive Care Unit of Istanbul University's Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital between May 2000 and February 2001. The sample was made up of 30 premature infants born between 29-32 gestastional weeks, with current age of 5-50 days. Necessary consents were obtained from the institution and from the mothers of the infants. Oxygen saturations and peak heart rates were monitored five minutes before the infants started breastfeeding and bottle-feeding until 10 minutes after, an interval of at least 25-35 minutes. Readings were taken with the pulse oximeter at 10 second intervals and the averages recorded. The statistical evaluation of the data was done with the t-test. FINDINGS AND RESULTS: No statistically significant difference was found between heart rates and oxygen saturations before and after breastfeeding. With bottle feeding, there was a statisticaly significant difference in heart rates before and after the feeding, but not in oxygen saturation. These findings were parallel with other findings in the literature that show that breastfeeding does not effect the oxygen consumption and thus should be the feeding method of choice for premature infants with sucking and swallowing coordination. Nurses who work in the Newborn Intensive Care Unit must observe the oxygen saturation and heart rate of the infants during and after bottle feeding. In order to prevent the decrease of the oxygen saturation must be given opportunity for to rest to the infant periodically and nurses should offer mothers education and counseling on breast feeding. 32