Koşucularda alt extremite sinir ileti hızlarının incelenmesi
Lower extremite nerve message speeds to examine in runners
  1. Tez No: 111526
  2. Yazar: AHMET GÖNENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Koşucularda Alt Ekstremite Sinir İleli Hızlarının İncelenmesi Araştırmamızda ali ektsremitelerine yoğun Fiziksel aktivite uygulayan, mesafe koşucularının ilgili bölgedeki peri ferik sinirlerinde bir değişiklik olup olmadığım amaçladık. Araştırmamızda yaşlan 18 ile 25 yaşları arasında değişen toplam 14 erkek mesafe koşucusu ile, yine yaşlan 18 ile 25 yaşlan arasında değişen toplam 14 normal ayaklı erkek kontrol olgusu kullanılmıştır. Bu olguların sistemik bir hastalık veya başka bir kas - iskelet sistemi bozukluğu olup olmadığına dikkat edilerek, bu olgularda alt ekstremite sinir ileti hızları EMG kullanılarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 1999-2000 yılları içinde ölçülmüştür. Olguların hepsinde, n. peroncalis profundus, n. peronealis superficialis. n. tibialis, n. sura I i s, n. plantaris medialis, n. plantaris lateralis sinirlerinin EMG ile incelemesi yapılmıştır. Elde edilen verilere Mann Whitney U testi uygulanarak normal popülasyon ile mesafe koşucuları arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Sonuç olarak sadece n. suralis ve n. plantaris medialis sinirlerinin distal latansında ve amplitüdünde, normal popülasyonla, mesafe koşucuları arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Diğer sinirler arasında hiçbir farklılık bulunmamıştır. Sonuçların böyle çıkması sinirlerin anatomik seyrine bağlanarak, mesafe koşucularının CMG ile takibinin gerekli olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lower ekstremite nerve message speeds to examine in Runners : İn our Research, we will aim to fix a meaningful relcation; distance runners who arc doing physical activity work as dense, with between nerve message speeds in lower ekstremite in normal populasion. Again in our research; we used control fact, between 18-25 ages, total \A feet normal man. Wc pay attention these facts are to be or aren't to be, systemic a sickness or other one muscle - skeleton system small change, it is measured to use BMG in medical faculty of Kocaeli university between 1999-2000 years lower ekstremite nerve speeds in these facts. All of these facts, it is measured, n. peronalis profundus, n. peroncalis is superficials. n. tibialis, n. suralis, n.plantaris medialis, n.planteris lateralis nerves BMG values. İt is looked for meaningful relcation, these facts to get discoveries and it is apply Mann Whitney U lest between normal populasion with distance runners. in result, Wc fix meaningful relcation, only n. suralis and n.plantaris medialis in nerves,EMG scores between normal populasion and distance runners.. But wc aren't found relations between other nerves. So, it is opinion that must need pursuit to connect watching anatomic of nerves,with distance runners BMG.