Elektrofizyoloji laboratuvarına başvuran hastalarda periferik sinir anastomozlarının görülme sıklığı ve anastomoz varlığının karpal tünel sendromu tanısı üzerine etkisi
The frequency of the anastomosis of peripheral nerves and the impact of these anastomosis on the diagnosis of carpal tunnel syndrome
- Tez No: 324917
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ÖZDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Periferik sinir inervasyonlarında varyasyonların görülmesi nadir değildir. Sıklıkla semptom ve bulgulara yol açmayan bu varyasyonlar, sağlıklı insanlarda olduğu gibi, karpal tünel sendromu (KTS) olan hastalarda da izlenebilmektedir. KTS ve periferik sinir anastomozu birlikteliklerinde, normal koşullarda izlenmeyen bir takım elektrofizyolojik değişiklikler kaydedilebilir.Bu çalışmada EMG laboratuvarına müracaat eden hastalarda periferik sinir anastomozlarının görülme sıklığı ve anastomoz varlığının KTS tanısı üzerine etkisini ortaya koymak ve sonuçların literatür bilgisiyle karşılaştırılması planlanmıştır. Çalışmada yaşları 18 ve 80 arasında değişen 102 tanesi KTS ön tanılı olmak üzere toplam 150 hastada sinir ileti incelemeleri ile periferik sinir anastomozlarının varlığı araştırıldı. Çalışmanın sonunda 102 KTS ön tanılı hastanın 77 sinde ve ayrıca KTS ön tanısı olmayan 8 hastada KTS saptandı. İncelemeye alınan 150 hastada saptanan toplam anastomoz sayısı 22 olarak bulundu. Bu 22 hastanın 13 ünde KTS saptanırken kalan 9 hastanın 2 tanesinde ulnar sinir tuzak nöropatisi izlendi. KTS ön tanısı olan fakat KTS saptanmayan hastalardaki anastomoz sıklığı (%20), KTS ön tanısı olan ve KTS saptanan hastalardaki anastomoz oranından (%17) hafif yüksek bulundu. Bu hastalarda alt ekstremite sinir anastomozu (aksesuar derin peroneal sinir anastomozu) varlığına işaret eden bulgu saptanmadı. Başta Martin Gruber anastomozları olmak üzere, üst ekstremite periferik sinir anastomozu olan hastalarda karpal tünel sendromu gelişmesi durumunda, incelediğimiz hasta gruplarında, literatür bilgileriyle uyumlu olarak, distal motor latansında uzama kaydederken, proksimal latanslarda ve sinir ileti hızlarında belirgin değişiklik izlemedik. Bu bağlamda; karpal tünel sendromu ön tanısı ile incelemeye alınan hastalarda buna benzer elektrofizyolojik değişikliklerin izlenmesi durumunda, rutin incelemelerde değerlendirilmeyen sinir anastomozlarının akılda tutulması ve bu anastomozların elektrofizyolojik bulguları değiştirebileceği ve tanı konusunda klinisyeni zorlayacağı gerçeğini önemsemek uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Encountering variations in the innervations of peripheral nerves are not seldom. These variations usually do not cause symptoms or signs and are also seen at the patients with carpal tunnel syndromes as well as healthy ones. When carpal tunnel syndrome is onset with a nerve anastomosis, some new electrophysiological findings are usually seen.The aim of this study was to detect the frequency of the anastomosis of peripheral nerves, the impact of this anastomosis on the diagnosis of CTS and to compare the results with the literature.In this study we investigated the presence of anastomosis in the peripheral nerves by using nerve conduction studies in 150 patients aging between 18 and 80, and 102 of them were pre-diagnosed as CTS. At the end of the study, CTS was detected in 77 from 102 patients which were pre-diagnosed as CTS and in 8 patients that did not have CTS pre-diagnosis. The total number of the detected anastomoses from 150 patients that were investigated was found as 22. It was observed that 13 of these 22 patients had CTS and the remaining 9 patients had entrapment neuropathy of the ulnar nerve. The frequency of anastomosis in the patients that were pre-diagnosed as CTS but did not have CTS (20 %) was mildly higher than in the patients that had the pre-diagnosis of CTS and diagnosed indeed as CTS (17 %). In the patient groups that we evaluated and had upper extremity peripheral nerve anastomosis, especially Martin Gruber anastomosis, in the occasion of carpal tunnel syndrome development, consistent with the literature, while we recorded delay in the distal motor latency, we did not observe any significant alteration in proximal latencies and in nerve conduction velocities. In this context, in case of observing any electrophysiological alterations like these in the patients which are under evaluation with a pre-diagnosis of carpal tunnel syndrome, keeping in mind the nerve anastomoses that are not evaluated in routine investigations and that these anastomoses could alter the electrophysiological findings would be appropriate. The fact that these anastomoses could be a dilemma for the clinician in diagnosis should always be in regard.