Trakeostomi ameliyatı olmuş hasta ve ailesinin eğitim ihtiyacının belirlenmesi
- Tez No: 111614
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
45 ÖZET Çalışma, trakeostomi ameliyatı olmuş hasta ve ailesinin eğitim ihtiyacını belirlemek amacıyla planlanmış ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastaneleri ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz kliniklerinde yapılmıştır. Trakeostomi kanülü yerleştirilmiş 50 hasta ve 50 hasta yakını seçilmiştir. Vak'alara trakeostomi bakımı konusundaki bilgilerini belirleye cek sorular yöneltilmiştir. Sonuçlar her vak'a için“yeterli”,“orta”,“iyi”,“çok iyi”olarak değerlendirilmiştir. Hastaların çoğunluğu erkek, yakınlarının ise kadındır (Tablo 1, Tablo 16). Her iki grubun çoğunluğu okur-yazar ve ilkokul mezunudur (Tab lo 3, Tablo 20). Trakeostomi bakımı konusundaki bilgiler“orta”seviyede dir (Tablo 5, Tablo 22). Hastanede yatış sürelerinin artmasıyla vak'aların bilgi seviyelerinin arttığı gözlenmiştir (Tablo 8). Hastane ortamında iken hasta ve yakınlarının bakımla ilgili bilgi leri hemşire ve diğer hasta sahiplerinden eşit oranda aldıkları tesbit edil miştir (Tablo 12, Tablo 26). Sonuç olarak hasta ve yakınlarının birçok konuda ciddi bir eğiti me ihtiyaçları olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY This study has been planned in order to define the education necessity of patients with tracheostomy and their families in Egr Nosa and Throat Clinics of Istanbul University Medical Faculty hospital and Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital. 50 patients applied tracheostomy Cannula and 50 relatives have been chosen. Subjects have been asked some questions about the tracheostomy management to determine their knowledge. Results have been evaluated as“inadequate”,“medium”,“good”,“perfect”for each case. The majority of patients are male and their relatives are female (Table 1, 16). The majority of the two groups are elementary school graduated ones (Table 3, 20). Their knowledge about tracheostomy management is at the level“medium”(Table 5, 22). It has been observed that the knowledge level is increased when hospitalization period is prolonged (Table 8). It has been ascertained that the patients and their relatives took the knowledge about tracheostomy management equally from nurses and other relatives in the hospital (Table 12, 26). As a result, we found out that the patients and their relatives are necessary to take a serious education on many subjects.