Farklı trimestrelerdeki gebelerde (doktor ve hemşire) idrar prostaglandin E2 düzeyleri, stres ve gebelik ilişkisi ile prostaglandin salgılanışını ortaya koyan pilot bir çalışma
- Tez No: 111671
- Danışmanlar: PROF.DR. MUKADDES CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
26 ÖZET Son yılların güncel konularından olan PG ' lerin inflamasyon, ağrı, travma ve stres ile yakın ilişkisi olduğu bir çok araştırma ile ortaya konulmuştur. Gebelikte stres ve dolayısıyla PG metabolizması arasında yakın bir ilişki olduğu şüphesizdir. Bundan önce yapılan birçok araştırmada gösterildiği gibi stres ortamının insanlar üzerinde biyokimyasal değişikliklere neden olmakta - bu değişikliklerden biri de - şüphesiz PG salgılanışı üzerinedir. Zira PGE2 mekanizması ve atılımı gün içerisinde gerçekleştirilen fiziki ve mental aktiviteye bağlı olarak 1.95-25 ng/1000 mi arasında değişiklik göstermektedir. Bu tez araştırmamız ist. Üniv. İST. TIP FAKÜLTESİ Biyokimya Anabilim Dalı' nda yapılmıştır. Deney materyallerimiz İ.Ü. Kadın Hastalıkları -Doğum Anabilim Dalı'na başvuran olgulardan sağlanmıştır. Çalışmamızın bir bölümünü oluşturan RIA safhası da yine ayrı üniversitenin Kimya Fakültesi, Çekirdek Kimyası Bilim Dalı ' nda gerçekleşmiştir. Bizi böylesi bir çalışmaya yönelten durum ise çalışan gebe kadınlarda idrar katekolamin düzeylerinde saptadığımız değişikliklerdir. Bu bulgulardan yola çıkarak aynı çalışma koşulları altında görev yapan gebe doktor ve hemşire grubundan alınan idrar örneklerinde tayin edilen PGE2 düzeylerinin karşılaştırılması ve göstereceği değişiklikleri incelemekti. Görünen o ki; fiziki ve mental değişiklikler annede sinir aktivasyonuna ve PGE2 salınımına bunun da fetus üzerinde olumsuz etkilerine şahit olmaktayız. Olgu sayımızın az olması zorlayıcı bir unsur olmasına rağmen, deney grubumuzdan 3 gebeliğin normal seyretmemesi ilgi çekicidir.27 Zaten fiziki aktivitenin yoğunluğu ile çeşitli gebelik komplikasyonları arasındaki ilişki gayet iyi bilinmektedir (2,36,52).Aynı tip bir ilişki mental stres ile de ilgilidir (40,41 ). Tüm bu bilgiler ışığında sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Biz PGE2' nin gebelikte az salgılanışının yanı sıra fazla salgılanışının gerek anneye, gerekse bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle gebe kadınların yoğun çalışma temposundan ve aşırı stresten mümkün olduğunca uzak durması gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY In recent years, it has been shown by several studies that there is a close relaion ship pregnancy. Therefore it has been determined the relationship between pregnancy and prostaglandin metabolismurinary PGE2 excretion was investigated in pregnant doctors and between prostaglandines and stress, trauma, pain, inflamation. Stress is very important in nurses of the same department and the values were compared with the control groups.