Böbrek transplantasyonu yapılan hastalarda IL-2 ve sIL-2R düzeyinin öneminin araştırılması
- Tez No: 111678
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÇARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nefroloji, Tıbbi Biyoloji, Nephrology, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
55 ÖZET İmmunosupresyona rağmen böbrek transplantasyonunda başarı hala sınırlıdır. Serum kreatinin düzeylerinin yüksekliği, biopsi sonuçları ve kli nik belirtiler red olayının tespitinde ve CyA nefrotoksisitesinin teşhisinde vazgeçilmez üç önemli kriterdir. Transplantasyonda doku reddinde en önemli rolü, T hücrelerinin aktivasyonunu sağlayan IL-2 rol oynamaktadır. Çalışmada 20 hastaya yapılan böbrek nakillerinde, immunosupre sif öncesi, ameliyat öncesi, ameliyattan 24 saat sonra, bir hafta, 15 gün ve bir ay olmak üzere serum örnekleri toplanmıştır. Doku reddinde ve CyA nefrotoksisitesinde IL-2 ve IL-2R seviyelerini kreatinin düzeylerine, klinik belirtilere ve biopsi sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Bütün ölçümler incelendiğinde IL-2 düzeylerinde rejeksiyonla ilgili olarak sabit bir ilişki bulunamamıştır. Bu çalışmada duyarlılık % 15, özgünlük % 43'dür.56 sIL-2R düzeyleri ameliyattan sonra yükselmiş ve 1 hafta sonra, hastalarda düşme kaydedilmiştir. 10-20. günler arasında görülen rejeksi yon veya infeksiyon nedeniyle IL-2R düzeyleri yükselmiştir. Bu testin duyarlılığı % 92, özgünlüğü ise % 83 olarak bulunmuştur. sIL-2R düzeyinde düşük olduğu kreatinin seviyesinin yüksek bulunduğu hastalarda ise önceden yapılan çalışmalara dayanarak ve klinik belirtiler de gözönüne alınarak bir hastada CyA nefrotoksisitesi saptanmış tır. Özetle: serum IL-2R'nin kreatinin ölçümleri ile birlikte değerlen dirilmesi, rejeksiyon veya infeksiyonu CyA toksisitesinden ayırmada tek başına kullanılmasından daha yararlıdır. Buna göre bu testin en iyi kullanı mı hastaların IL-2R seviyelerinin seri takibi şeklinde yapılması gerektiğini saptadık.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Despite immunosupression, the success of kidney transplantati on is still limited by rejektion. The three important criteria for the diagnosis of CyA nefrotoxi city and rejection are high serum creatinin levels, biopsy results and the clinical symptoms. IL-2 which is responsible for activating T cells plays the most important role in tissue rejection in transplantation. In this study the serum samples of 20 patients have been collec ted before the immunosupression, and the operation, 24 hours after the operation, I week after the operation, 15 days after and 1 month after the operation. After the transplantation, measurements of the IL-2 and sIL-2R levels in rejection and CyA nefrotoxicity have been evaluated regar ding to the levels of clinical signs, biopsy and creatinin levels. A correlation between the levels of IL-2 and tissue rejetcion has not been found in this study. Sensitivity 15 % specificiety 43 % The levels of IL-2R have raised because of the rejection and infection that seen between 10th and 20th days after transplantation. İn58 this study the sensitivity and specificiety have been found as 92 % and 83 % respectively. In these patients that have low IL-2R levels and high creatinin levels based on the previous studies the possibility of CyA nefrotoxicity most be considered In this study it has been found that the level of sIL-2 measured from samples taken on specific days has a significant role in the clinical diagnosis of the rejection as with creatinin levels and the clinical symp toms.