Kalıcı pacemaker implante edilmeden önce anksiyetenin giderilmesi için eğitimin etkinliğinin saptanması
  1. Tez No: 111721
  2. Yazar: ZEYNEP ALA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma, kalıcı pacemaker implantasyonu öncesi, hastada oluşabilecek anksiyeteyi giderme ya da azaltmada eğitimin etkili olup olmadığını saptamak amacıyla planlan mıştır. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık, Araştırma ve Uy gulama Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakül tesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sağlık Sosyal Yardım Bakanlığı Koşuyolu Devlet Hastanesinde kalıcı pacemaker endikasyonu konulmuş 50 denek üzerinde gerçekleş tirilmiştir. Bunlardan 25 denek deney grubunu, 25 denek ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Bu araştırma, kontrollü bir çalışmadır. Deneklerin durumluk ve sürekli anksiyetelerini ölçmek ve değerlendirmek için anksiyete skalası (Stai Form TX-1 ve Stai Form TX-2) kullanılmıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler ki-kare, önce sonra“t”testi ve student 't" testleri kullanılarak istatis tiksel yönden değerlendirilmiştir. Sonuçta, deneklerin sürekli anksiyeteleri incelendi ğinde aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been designed in order to assess the efficiency of guidance and training given to patients, to eliminate or mitigate probable anxieties in pre-implantation period of permanent pacemakers. 50 cases indicated permanent pacemakers, have been observed during this study in Istanbul University Cardiology Institute; Istanbul Medical Faculty's Health, Research and Application Hospital, Istanbul University; Cerrahpaşa Medical Faculty's Health Research and Application Hospital, Istanbul University; Koşuyolu State Hospital, Ministry of Health. 25 of the cases comprised the experimental group while the remaining 25 were used as comparison group. This research is, therefore, a controlled study. In order to grade and evaluate the state anxieties and trait anxieties, the anxiety scale (Stai-Form TX-1 and Stai- Form TX-2) has been used. Data obtained as a result of the research have been evaluated statistically in accordance with“Sguare-chi”,“Before-After t test”and“Student-t”tests. In Conclusion:.