Ae tayf türü herbig-haro yıldızı HR 5999'un moröte tayflarının incelenmesi
A Study of the ultraviolet spectra of Ae spectral type herbig-haro star Hr 5999
  1. Tez No: 23033
  2. Yazar: SACİT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, anakol öncesi cisimlerden- biri olan Herbig-Haro yıldızı HR 5999 'un moröte bölgedeki tayfları incelenmiştir. Uluslararası Moröte Keşif Uydusu IUE ile alınmış olan beş adet yüksek ayırma güçlü ve dokuz adet düşük ayırma güçlü tayf kullanılmıştır. Düşük ayırma güçlü tayflardan faydalanarak yıldızın süreklilik eğrisi elde edilmiş ve kurucz modelleriyle karşılaştırılarak yüzey sıcaklığı ( T e.t ) ile yüzey gravitesi ( g ) belirlenmiştir. Yüksek ayırma güçlü tayflardan ise çizgi tanıları yapılmış, Mg II h ve k rezonans çizgilerindeki alalar hesaplanarak incelenmiştir. / ANAHTAR KELİMELER : Herbig-Haro yıldızları/ Herbig Ae yıldızları, Anakol öncesi yıldızlar. Morötesi tayf.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, the ultraviolet spectra of HR 5999 vhich is one of the PMS Herbig-Haro stars has been studied. Five high resolution and nine lov resolution spectra, taken by International Ultraviolet Explorer IUE, have been used. The continuum of the kw resolution spectra, has been compared irith Kurucz Model Atmospheres to determine effective temperature (T ef) and surface gravity (g). The line identification has been made by using the high resolution spectra. The Mg II h,k emission lines have been studied and line flmes have been calculated. KEY WRDS : Herbig-Haro stars.. Herbig Ae stars.. Pre-m'ain-sequence stars. Ultraviolet spectrum.