İlk kez miyokard infarktüsü geçiren hastalarda ve hastaların eşlerinde anksiyete düzeylerinin saptanması
- Tez No: 111737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma; 11 k kez akut miyokard“infarktûsû geçirmekte oları hastalar ve eşlerinin anksiyete düzeylerini saptamak, bu hastalar ve eşlerinde anksiyetenin önemli bir sorun olarak ele alınması gerektini vurgulamak amacıyla planlanmıştır. Çalışma; İstanbul üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi Koroner Yoğun Bakım ünitelerinde ilk kez akut miyokard infarktüsü tanısı ile yatan 50 hasta ve eşleri Özerinde gerçekleştirilmiştir. Vakaların sürekli ve durumluk anksiyete düzeylerini saptamak için, Spielberger ve arkadaşlarının ”Durumluk- Sürekli Anksiyete Skalası“ kull anılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin ”Yüzdelik“ ve ”Student T Testi" ile istatistiksel yönden değerlendirilmesi yapılmıştır. Hastalar ve eşlerinin sürekli anksiyete düzeyleri incelendiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been planned In order to fix the anxiety levels of the patients and spouses who have the acute myocardial infarction for the first time and to stress that it is necessary to handle the anxiety for these patients as an important problem. Study has been realised on 50 patients and spouses who have acute myocardial infarction for the first time, in Istanbul University, Istanbul Medicine Faculty Health Research and Application Hospital, Ministry of Health Koşuyolu Hearth and Research Hospital and Istanbul Heart, Chest and Vein Surgical Center. Spielberger and his friends used“State-Trait- Anxiety Scale”in order to fix the state and trait anxiety levels of the patients. The datum obtained at the end of the study has been evaluated statistically by“Percentage and Student T Test”. When the continues anxiety levels was examined of the patients and spouses the meaningful statistically (p>0.05).