Kurşuna maruz kalan işçilerde kan kurşun düzeyi, malondialdehit (MDA) düzeyi ve glutatyon peroksidaz (GPX) aktivitesinin değerlendirilmesi
Assessment of blood lead concentration, malondialdehyde (MDA) concentration and glutathione peroxidase (GPX) activity in lead-exposed workers
  1. Tez No: 111876
  2. Yazar: LEYLA GEDİK BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAFİYE KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
6.0ZET Bu çalışmada, kurşun maruziyetinin oksidatif stresi indükleyici etkisi, lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olan MDA düzeyi ve antioksidan bir enzim olan GPX aktivitesi ölçülerek değerlendirildi. Çalışmaya mesleksel kurşun maruziyeti olan 56 akü işçisi ve maruziyeti olmayan 21 sağlık personeli alındı. Bu kişilere yapılandırılmış bir anket uygulandı. Laboratuvar analizleri için uygun koşullarda kan örnekleri toplandı. K-Pb analizi en hassas ve güvenilir ölçüm yöntemlerinden biri olan ICP-MS kullanılarak yapıldı. MDA düzeyi ve GPX aktivitesi spektrofotometrik yöntemlerle ölçüldü. Kurşuna maruz kalan işçilerin %78,6'sında kurşun maruziyetinin ortaya çıkardığı temel klinik sakınmalardan en az biri görüldü. Bu yakınmalardan sadece karın ağrısı K-Pb'nin 40ur/dL'nin üstünde olanlarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde sık olduğu görülmüştür. Maruziyet olan grupta ortalama K-Pb seviyesi 45,2 1+1 6,5mcg/dL ve maruziyet olmayan 5rupta is 2,65±l,01mcg/dL idi. (p0,05).
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY In this study, lead-induced oxidative stress was assessed by measuring MDA concentration as a parameter of lipid peroxidation and GPX activity as an antioxidant enzyme. 56 occupationnaly lead exposed workers and 21 nonexposed health workers were studied. A structured questionnaire was given to evaluate the sympotoms, and blood samples were collected for laboratuary analyses. Blood lead concentration (B-Pb) was studied by ICP-MS method which is currently the most sensitive and valid method. Spectrophotometric methods were used to measure the MDA concentration and GPX activity. 78,6% of the exposed group had at least one symptom attibutable to lead exposure. Abdominal pain was observed more frequently in the group whose B-Pb levels were higher than 40mcg/dL. The mean B-Pb concentration was 45,2H-16,5mcg/dL in the lead exposed group and 2,65+1,01 mcg/dL in the nonexposed group (p40mcg/dL) group. MDA level was higher in exposed workers (4,27|nM) than in nonexposed workers (2,45|xM) [p=50mcg/dL B-Pb consentration groups.This finding may îuggest that lead can directly effect GPX activity in addition to oxidative stress. 66