İmplant üstü kron tasarımlarında farklı materyallerin stres dağılımına etkisinin sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of the effect of various materials on stress distribution in implant - crown design with finite element stress analysis
- Tez No: 111911
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRCAN ESKİTAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
6.0ZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTARA TEZİ / KONYA -2002 Müjde SEVİMAY Danışman Prof. Dr. Gürcan ESKİTAŞÇIOĞLU İMPLANT ÜSTÜ KRON TASARIMLARINDA FARKLI MATERYALLERİN STRES DAĞILIMINA ETKİSİNİN SONLU ELEMANLAR STRES ANALİZ YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ Bu çalışmada implant üstü kron tasarımlarında farklı materyallerin fonksiyonel kuvvetler altında oluşturdukları stres miktar ve lokalizasyonu incelenmiştir. İnceleme için bilgisayar destekli dizayn ve sonlu elemanlar stres analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Mandibular premolar bölgeye yerleştirilen 4,1x10 mm ITI implant modellenmiş ve analize tabi tutulmuştur. Modelleme ve analizler Dual Pentium III 1 GHz bilgisayar ortamında COSMOS/M, Version 2,5 computer software ve Pro/Engineer 2000z' kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kıymetli metal alaşımı destekli porselen, temel metal alaşımı destekli porselen, In- Ceram porselen, IPS Empres 2 porselen olmak üzere dört farklı materyale ait kron tasarımı hazırlanmıştır. Kronun sentrik noktalarına 300 N vertikal kuvvet uygulanmıştır. Ana model, porselen yapı, altyapı, implant ve destek kemikte oluşan stresler von Mises kriterlerine uygun olarak hesaplanmış ve renkli gösterimlerle belirtilmiştir. Çalışmanın sonuçları farklı restoratif materyallerin altyapıda ve implantta stres miktar ve dağılımını önemli ölçüde etklideğini, destek kemik yapıda ise her dört materyal için stres miktar ve lokalizasyonunun farklılık göstermediği bulunmuştur. 78
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY EVALUATION OF THE EFFECT OF VARIOUS MATERIALS ON STRESS DISTRIBUTION IN IMPLANT - CROWN DESIGN WITH FINITE ELEMENT STRESS ANALYSIS In the present study, the stress amount and localisations occur with various materials used in implant-crown design were evaluated under functional forces. Computer aided design techniques and finite element stress analysis method were used for evaluation. 4,1x10 mm ITI implant placed in the mandibular premolar area was simulated and analysed. Simulation and analysis were performed using COSMOS/M software and Pro/Engineer 2000/ in Dual Pentium III 1GHz computer. Crown designs which were as follows: porcelain fused to noble metal crown, porcelain fused to base metal crown, In-Ceram porcelain crown, IPS Empres 2 porcelain crown. 300N vertical force was applied to the centric points of the crowns. Stresses occured on main model, porcelain structure, superstructure, implant and support bone were calculated as per von Misses criteria and shown with coloured demonstration. The results of our study indicated that diffrent types of restoratif materials play an important role in the amount and distrubution of the stresses in the superstructure and the implant. The amount and distrubution of the stresses occured in the support bone was similar with the four test materials. 79