Endoparazitlerle enfekte koyunlarda serum element (Cu, Mn, Zn, Mg, K, Co) düzeylerinin araştırılması
Determination of the concentrations of some elements (Cu, Mn, Zn, Mg, K and Co) in blood serum sheep with endoparasitic invasions
- Tez No: 111912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YETER DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Akçakoca O. Endoparazitlerle enfekte koyunlarda serum element (Cu, Mn, Zn, Mg, K ve Co) düzeylerinin araştırılması. Y.Y.Ü. Sağlık Bil. Enst. Biyokimya, Yüksek Lisans Tezi. Van, 2002. Evcil hayvanlarda önemli ekonomik kayıplara ve sağlık problemlerine neden olan paraziter hastalıklar Van bölgesinde yaygın olarak gözlenmektedir. Endoparazitler bu parazitlerin en büyük kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, bazı elementlerin (Cu, Mn, Zn, Mg, K ve Co) konsantrasyonları bazı Endoparazitlerle enfekte olan koyunlarda araştırıldı. Doğal olarak Endoparazitlerle enfekte olmuş 31 ve 10 sağlıklı koyun materyal olarak kullanıldı. Koyunların serumlarında elementlerin konsantrasyonları AAS (Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre)'de tespit edildi. Element konsantrasyonu, Endoparazitlerle enfekte koyunlarda Cu (124.51 u.g/dl), Mn (101.38 ng/dl), Zn (107.87ug/dl), Mg (2.01mg/dl), K (16.96 mg/dl), Co (22.29 ng/dl) olarak ve sağlıklı koyunlarda Cu (377.82ug/dl), Mn (138.12ug/dl), Zn (233.32ug/dl), Mg (3.71 mg/dl), K (29.l8mg/dl), Co (83.41 ng/dl) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Akçakoca, O. Determination of the concentrations of some elements (Cu, Mn, Zn, Mg, K and Co) in blood serum sheep with Endoparasitic invasions. University of Yüzüncü Yıl, Health Sciences Institute, MSc. Thesis in Biochemistry, Van, 2002. Parasitic diseases that cause significant economic loses and health problems in domestic animals have been commonly observed in the region of Van in Eastern Turkey. Endoparasites are major components of these parasitoses. In this study, the concentrations of some elements (Cu, Mn, Zn, K, Mg, Co) were investigated in sheeps infected with some endoparasites {Fasciola hepatica, Fasciola gigantica and Trichostrongylidea sp). Thirtyone sheeps naturally infected with endoparasites and ten healthy sheep were used as subjects. The concentrations of elements were determined by AAS (Atomic Absorption Spectrophotometer) in the serum of sheeps. The results were expressed as Cu (124.51 u.g/dl), Mn (101.38 ug/dl), Zn (107.87 ug/dl), K (16.96 mg/dl), Mg (2.01 mg/dl), Co (22.29 ng/dl)in sheeps effected by endoparasites and Cu (377.82 Ug/dl), Mn (138.12 u.g/dl), Zn (233.32 ug/dl), K (29.18 mg/dl), Mg (3.71 mg/dl), Co (83.41 ng/dl)in healty group.