An Object-oriented test-bed for automated guided vehicle systems
Otomatik güdümlü araç sistemleri için nesne yönelimli deney ortamı
- Tez No: 112052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET OTOMATİK GÜDÜMLÜ ARAÇ SİSTEMLERİ İÇİN NESNE YÖNELİMLİ DENEY ORTAMI Bu tezin temel odağı, bilgisayarla bütünleşik imalat ortamında bir Otomatik Güdümlü Araç (OGA) filosunun merkezi kontrolü ve gerçek-zamanlı işletimi için bir yazılım geliştirilmesidir. OGA Sisteminde değişik tasarım ve kontrol yaklaşımlarının performanslarının gerçek hayat uygulamasına geçilmeden önce karşılaştırılabilmesi için bir deney ortamı oluşturulmuştur. Bu deney ortamı, OGA Sistemini tanımlayan bir benzetimci ile OGA Sisteminin işletimini sağlayan kontrol mekanizmaları içerir. Geliştirilen yazılımın nesne yönelimli mimarisi birçok atelye tipi imalat ortamının modellenebilmesini sağlayacak esnekliğe sahip olmanın yanısıra değişik zeka ve karmaşıklık derecelerinde çeşitli kontrol ve karar algoritmaları sunmaktadır. Ayrıca, bu esneklik geleceğe yönelik gelişmelere de olanak vermektedir. Örneğin, yazılımın gerçek bir OGA filosunu gerçek zamanda yönetecek şekilde uyarlanabileceği gösterilmiştir. Bu tezin deney bölümü, literatürde mevcut değişik eşleştirme algoritmalarının geliştirilmiş olan deney ortamında karşılaştırılmasından oluşmaktadır. Yeni bir rotalama algoritması ve eşleştirme algoritmalarından birinin dinamik bir versyonu tasarlanmış, geliştirilmiş ve test edilmiştir. Deney sonuçlan literatürdeki sonuçlarla uyumlu bulunmuş, geliştirilen yeni algoritmalarla da anlamlı performans gelişmeleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN OBJECT ORIENTED TEST-BED FOR AUTOMATED GUIDED VEHICLE SYSTEMS This thesis focuses on the development of a computer software for the central control and real-time operation of an automated guided vehicle (AGV) fleet in a computer integrated manufacturing environment. A simulation environment to be used as a test-bed to compare the performances of different designs and control approaches for an AGV system prior to real-life implementation is developed. The software developed includes a simulator to depict an AGV System and control mechanisms for the operation and control of this simulated AGV System. The object-oriented architecture not only provides the flexibility to model a large range of job-shop environments, several control and decision algorithms with different levels of intelligence and complexity, but also allows for various future extensions including adaptation as a real-time controller, which controls a real AGV fleet. The experimentation phase of this thesis consists of the comparison of different matching algorithms that are currently available in the literature in the developed test-bed. A new routing algorithm and a dynamic version of one of the matching algorithms are designed, developed and tested. The experimentation results confirm the results reported in the literature and a significant improvement is observed in the new algorithms developed in this thesis.