Design and analysis of a semi-active dry friction damper
Yarı aktif kuru sürtünmeli amortisör tasarımı ve analizi
- Tez No: 112081
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN S. TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET YARI AKTİF KURU SÜRTÜNMELİ AMORTİSÖR TASARIMI VE ANALİZİ Bu çalışma çamaşır makinası süspansiyon sistemleri için yan aktif kuru sürtünmeli amortisör tasarım ve analizini incelemektedir. Çeşitli yan aktif amortisör eyleyicilerinin gerek çamaşır makinalarında uygulanmaları sırasında karşılaşılan güçlükler gerekse imalat maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı az masraflı şekilde yapılabilecek bir amortisör bu araştırmanın odağı olmuştur. Tasarım; çamaşır makinası modelinin titreşim genliklerinin minimize edilmesi ve kabinin yürümeye karşı direnç kuvvetinin arttırılması göz önünde tutularak, daha önceki çalışmalarda bahsedilen pasif ve yan aktif amortisörlerin tasarım özellikleri, formüller ve mühendislik bilgileri doğrultusunda yapılmıştır. İki seviyeli, düşük ve yüksek sönümleme yapan bir cihaz gibi çalışan yan aktif kuru sürtünmeli amortisör kullanmak suretiyle kritik dönme hızı çevresindeki titreşim genliğinin azaldığı ve yüksek dönme hızlarında kabinin yürümeye karşı emniyetli hale geldiği simülasyonlar ile gösterilmiştir. Her ne kadar bu teorik sonuç basit olsa da, bu tip bir damperin pratik ve kullanılabilir tasarımı apaçık değildir. Bu tezde tasarım, gerçek çamaşır makinalarında kullanılan kuru sürtünmeli amortisörler üzerinde önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND ANALYSIS OF A SEMI-ACTIVE DRY FRICTION DAMPER This study discusses the design and analysis of a semi-active dry friction damper for washing machine suspension systems. Because of the difficulties encountered during the application to washing machines and the high production costs of the various semi-active damper actuators, an economically feasible damper had been the focus of this research. The design is made according to the design properties of the passive and semi-active dampers mentioned in the previous studies, formulas and engineering knowledge by considering the minmization of the vibration amplitudes of the washing machine model and the increase of the cabinets resistive stepping force. It is shown by simulations that the vibration amplitudes around the critical rotational speed decrease and the cabinet becomes safer against stepping at high rotational speeds by using a semi-active dry friction damper that operates as a two level, low and high damping device. Although this theoretical result is a simple one, the practical and applicable design of such a damper is not an obvious one. In this thesis, a design is proposed on the dry friction dampers used in actual washing machines.