Recovery of antithrombin III from milk by expanded bed chromatography
Genişletilmiş yatak kromatografisi ile antithrombin III'ün sütten geri kazanılması
- Tez No: 112176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU ÜLGEN, PROF. DR. BETÜL KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET GENİŞLETİLMİŞ YATAK KROMATOGRAFİSİ KULLANILARAK ATIIFÜN SÜTTEN SAFLAŞTIRILMASI İÇİN YENİ BİR YÖNTEM GELİŞTİRİLMESİ Tedavi amaçlı proteinlerin üretimi için yüksek verim ve düşük maliyetli yeni ekipman ve maddelerin geliştirilmesi çok önemlidir. Antithrombin kanın pıhtılaşma sürecinin ana düzenleyicisi ve insanlarda klinik deneylere başlanan transgenik metodlarla üretilmiş ilk proteindir. Bu çalışmada, antithrombinin saflaştırılması için genişletilmiş yatak teknolojisi kullanılarak yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Sütün yağı santrifüj yapılarak giderilmiş ve kasemleri ise çinko klorür ile çöktürülmüştür. Sonra, yağı alınmış ham süt iyon değiştirici dolgu maddesi içeren genişletilmiş bir yatağa direk olarak beslenmiştir. Katyon değiştiricisi (Pil) yüzde 100 adsorpsiyon ve yüzde 13 geri kazanma verimi verirken, anyon değiştiricisi (DE 52) ise yüzde 100 adsorpsiyon ve yüzde 84 geri kazanma verimi göstermiştir. 25 mM Tris-HCl (pH 8.0) ve 20 mM L-Histidine (pH 6.0) tampon çözeltileri kullanımı ile yüzde 84 geri kazanma verimi elde edilerek antithrombinin 5 katma kadar saflaştırılması gerçekleştirilmiştir. 2 M (NH^SCVün desorpsiyon ajanı olarak kullanımı iyon değiştirici genişletilmiş yatakta antithrombinin saflaştırılması için en uygun durum olarak belirlenmiştir. Genişletilmiş yatak boyunun, sabit yatak dolgu maddesinin 2 ila 3 katı olduğu durumlarda etkili bir genişletilmiş yatak adsorpsiyonu elde edilmiştir. Kromatografik kolon çaplan karşılaştırıldığında, kolon çapı 1 cm' den 2 cm' e çıktığı zaman adsorpsiyon veriminin de 2 katma çıktığı gözlenmiştir. Bununla beraber, ATIII en küçük çaplı kolonda, yani 1 cmlik kolonda, en fazla konsantre edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DEVELOPMENT OF A NEW METHOD OF PURIFICATION OF ATIII FROM THE MILK BY USING EXPANDED BED CHROMATOGRAPHY The development of new equipment and materials with low cost and high efficiency are very important in the production of therapeutic proteins. Antithrombin is the main inhibitor of blood coagulation and first transgenically produced protein which has entered human clinical trials. In the present work, a new method of purification for antithrombin was developed using expanded bed chromatography technique. Milk fat is removed by centrifugation and caseins are precipitated by zinc chloride. Next, crude skim milk is directly fed to an expanded bed column containing the ion exchange matrix. The use of a cation exchanger (PI 1) resulted in 100 per cent adsorption and 13 per cent recovery whereas the use of an anion exchanger (DE 52) resulted in 100 per cent adsorption and 84 per cent recovery of adsorbed antithrombin. 25 mM Tris-HCl (pH 8.0) and 20 mM L- Histidine (pH 6.0) buffers resulted in 84 per cent recovery and upto 5 fold purification of antithrombin. 2 M (NH^SC^ is determined to be the best eluting agent in ion exchange expanded bed chromatography of antithrombin. Effective expanded bed operation is achieved when the volume of expanded bed is between 2 or 3 times of the packed material. A comparison of column diameters revealed that the elution yields increase by 2 fold while the column diameter increases from 1 cm to 2.5 cm. However, ATIII is concentrated best in the smallest diameter column of 1cm.