Bütünleşik doğrusal programlama
Aggregation linear programming
- Tez No: 13040
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BÜTÜNLEŞİK DO?RUSAL PROGRAMLAMA Aşır GENÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman :Yrd.Doç.Dr.Ayşen APAYDIN 1990, Sayfa:73 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Ayşen APAYDIN Prof.Dr.Alaettin KUTSAL Doç.Dr.Fikri ÖZTÜRK Çok boyutlu problemler; geniş doğrusal programlama problemi olarak tanımlanabilir. Bu problemlerin çözüm algoritmalarının uzun olmaları nedeniyle bütünleşme üzerinde çalışmalar yoğunlaşmıştır. Böylece bütünleşik doğrusal programlama problemi tanımlanmıştır. Bu çalışmalarda temel adımlar şöyledir: Geniş doğrusal programlama problemi orjinal problemler olarak ele alınır. Bütünleşme yapılır. Bütünleşik olmayan sabit ağırlıklar ile orjinal problem tahmin edilir. Bu çözüm adımlarında orjinal problemle bütünleşik problem arasında doğruluk kaybı oluşur. Bu çalışmada, bütünleşik doğrusal programlama problemi çözüm yöntemleri ele alınarak doğruluk kaybı, sonsal ve önsel sınırlar, sayısal olarak incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Doğrusal programlama, bütünleşik, doğruluk kaybı, sonsal sınırlar, önsel sınırlar bütünleşik olmayan sabit ağırlık.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis AGGREGATION LINEAR PROGRAMMING Aşır GENÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor:Ayşen APAYDIN 1990, Page:73 Jury: Assist.Prof.Dr.Ayşen APAYDIN Prof.Dr.Alaettin KUTSAL Assoc.Prof.Dr.Fikri OZTURK Problems in various dimension may be defined as a large linear programming problem. The works are intensinely studied an aggregation because of the solution algorithms of these problems are long. Hence the aggregation linear programming problem has been defined. The basic steps in working these problems are as follows; The main problem based on the large linear programming problem. Aggregation is satisfied. The fixed weights which are disaggregation and the original problem is estimated. In these solution steps, the accuracy lost is generated between the original problem and aggregation. In this thesis by considering problems the solution methods of the aggregation linear programming problem the accuracy lost, priori bounds and posteriori bounds have been studied as numerical. KEY WORDS: Linear programming, aggregation, accuracy lost, priori bounds, posteriori bounds, fixed-weight disaggregation.