Orta Karadeniz'de trollerle avlanan barbunya (Mullus barbatus ponticus Ess. 1927) balığının balıkçılık biyolojisi bakımından çeşitli özelliklerinin araştırılması
Research on the some characteristics of the red mullet (Mullus barbatus ponticus Ess. 1927) cougth by the trawlers in the mid Black Sea region from the point of view of fishery biology
- Tez No: 11219
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERKOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemizde barbunya balıklarının en fazla avlandığı, Orta Karadeniz bölgesi'nde, barbunya balığı stokunun, balıkçılık biyolojisi bakımından temel özelliklerini saptamak amacıyla yapılan bu araştırma, 15.Eylül.1989 - 1.Mayıs.1989 tarihleri arasında 4 ayrı bölgede sürdürülmüş ve toplam 2116 balık örneği incelenmiştir. Barbunya balıklarının %50.43'ü 1, %21.36'sı 2, %19.14'ü 3, %7.51'i 4, %1.13'ü 5 ve %0.43' ünün 6 ve üzerindeki yaşlarda olduğu bulunmuştur. Araştırmada en küçük balık uzunluğu6.9 cm, en büyük balık uzunluğu 25.3 cm. ve genel olarak ortalama balık uzunluğu 12.0±0.047 cm. olarak saptanmış ve 2116 balığın %73.87'sinin 9.0 - 12.9 uzunluğunda olduğu tesbit edilmiştir. Barbunya balığının ortalama ağırlığı 19,60±0.263 gr. Olarak bulunmuştur. İncelenen balıkların ağırlıklarının 2.7 gr. İle 158.09 gr. Arasında değiştiği ve %73.45'inin 5.00 - 24.99 gr. Ağırlığında olduğu saptanmıştır. Balıkların % 52.65'inin dişi, %47.53'inin erkek olduğu belirlenmiş, kondüsyon faktörü 1.0128±0.0065 Von Bertalan fyy büyüme denklemi, Lt= 29.58 -0.1028 t+3.2818 1-e olarak bulunmuştur. Toplam ölüm oranı Z=0.95, doğal ölüm oranı M= 0.39, avlanma ölüm oranı F= 0.56, yaşama oranı S= 0.382 ve işlet-me oranı ise E = 0.58 olarak saptarımı saptanmıştır. Barbunya balığına avlanma sirkülerlerinde getirilen asgari avlanabilir uzunluk sınırı oları 13 cm. (Çatal uzunluk) den küçük olan barbunyaların, toplam avın %90.93' ünü oluşturduğu tesbit edilmiştir. Sonuçlar, Orta Karadeniz Bölgesi ' nde dip trolü ile barbunya balığı stoklarında ası n avcılığın sos konusu olduğunu gösterir niteliktedir. Bu durum avcılıkta avlanma sirkülerinde belirtilen 22. mm torba ağ gözü sınırının altındaki ağların kullanılması ve denetimlerin yeteri düzeyde yapılamaması gibi nedenlerden ileri gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to. determine the some fundamental characteristics, of the red mullet (Mull us barbatus ponticus Ess. 1927 ) from the view point of fishery biology, this research has been conducted between 15 Sept- 1988 - 1 May 1989 dates in 4 different areas and on SI 16 fish samples, in Mid Blacksea region where the most red mullet is caugth in Turkey. It has been determined that the Red mullet found in following ages; 50,43 % is 1 year; 21,36 % is 2; 19,14 % is 3 7.51 % is 4; 1,13 % is 5 and 0.43 % is found above 6 years of age. Minumum and maximum lengths of the specimens were 6,9 cm and 25,.3 cm. respectively with an average 12 + 0,047 cm, and of the. 2116 sample fish' 73.87 V. were between 9.0 - 12. 9 cm in length. Also, minumum and maximum of weigths of the Red mullet were 2,7 g and 158,09 g. with an average 19,60 + 0.263 g. and 73,45 % were between 5,00 - 24,99 g. in weight. condution factor 1.0028 + 0.0065 ; weigth - length relation ship!, 3.1563 W = 0.0006855 L Von Bertalanfyy growth equation, - 0.1028 < t + 3 2218 > Lt =29.58. 1 - e -Bİ-It has been found that total mortality rate Z= 0.95; natural mortality rate M=0.39; fishing mortality rate F = 0.56 and exploitation rate E = 0.58. It has also been found that 90.93 % of the total catch of Red mullet was smaller than 13 cm. (fork length ) which is the minimum allowable length for Red mullet as stated in the official fishing circular. In conclusion, overfishing of the red mullet with deep trawlers in the Mid Black sea region considerably affected the red mullet stocks..This is due to the using illegal mash sizes ( cod - end ) under 22 mm., in trawling and lack of enforcing controls at sufficient levels.