Temsil araçları olarak zanaat ve tasarım: Turistik nesneler üzerine kavramsal bir analiz
Craft and design as representation vehicles: A conceptual analysis on tourism objects
  1. Tez No: 112238
  2. Yazar: H. HÜMANUR BAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AYDINLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Temsil, bütün kültürel olgularda önem kazanan bir kavram olarak çok geniş bir alana sahiptir. Ancak temsil edilenin en geniş anlamıyla kültür olduğu turizm bağlamı, temsilin özellikle de nesneler aracılığıyla yapıldığı özel bir alan oluşturmaktadır. Nesneler kültür içinde fiziksel varoluşları ve işlevleri kadar üretim biçimleriyle de temsil görevi görürler. Nesneyi vareden üretim biçimi, nesnenin varlığından ayrılamaz bir niteliktir. Bu çalışmada nesneler, özellikle insanın yarattığı herşey tanımı içinde kültür taşıyıcısı olarak görev yaptıkları yönüyle değerlendirildiğinden, onları oluşturan üretim biçimi de özellikle önem kazanmaktadır. İnsan yapımı nesneleri oluşturan iki ana kategori olarak zanaat ve tasarım kavranılan sayılabilir. Bu iki kavram tarih içinde bir üretim sürecinin farklı aşamalarına denk düşen kavramlar olmaktan, özellikle 20. yüzyılın başından itibaren farklı nesne ve anlamlandırma araçları olmaya başlarlar. Bu tarihsel farklılaşma içinde birer etkinlik olmaktan, birer nesne kategorisine dönüştükleri durumu bir gösterge olarak kullanan en tipik bağlamlardan biri de turizmdir. Bir zaman ve mekan değiştirme etkinliği olaran turizmin, oluşturduğu nesnelerde de, bu zaman ve mekan vurgusunu yarattığı söylenebilir. Bu vurguyu da en tipik olarak, zanaat nesneleri ya da göstergeye dönüşmüş anlamında zanaat temsili yapan nesneler yapmaktadır. Modern anlamda tasarım nesneleri ise işleve yaptıkları vurguyla hediyelik ve hatıra eşyanın önemli bir pazarı olarak turizmde cazip bir kategori oluşturmazlar. Diğer yandan yine gündelik hayatın nesneleri olarak tasarım nesneleri, gündeliğin dışında bir anlam arayışı olarak da turizmin amacıyla çatışmaktadırlar. Bu çalışmada öncelikle, genel olarak turizm, otantiktik, temsil, nesne ve nesne kategorileri olarak hatıra eşya ve kitsch kavramları aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Daha sonra zanaat ve tasarım kavram ve nesnelerinin dönüşümü ve genelde ve turizm bağlamı özelinde temsil ettikleri değerler olarak zaman, mekan, işlev ve üretim kavranılan derinlemesine incelenmiştir. Bu inceleme içinde hem bu kavramların tarihsel dönüşümü, hem de turizm ve nesneleriyle ilişkileri tartışılmıştır. Bu kavramsal çalışmanın ardından, bu temsil durumunun göstergebilimsel olarak turistik nesneler üzerinden analizi yapılmıştır. Nesnelerin zanaat ve tasarım kavranılan tarafından gerçekleştirilen bu temsil görevini nasıl yaptığı ise Peirce'ın gösterge üçlemesi olan görüntüsel, belirtisel ve simgesel gösterge kategorileri üzerinden incelenmiştir. Bu analizde zanaat ve tasarım kavramlarının zaman, mekan, işlev ve üretim kavramlanyla ilişkilerinin yanısıra, genel olarak hatıra eşya, kitsch ve otantiklik kavranılan da bu göstergebilimsel çerçevenin içinde yeniden analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda zanaat ve tasanm kavramlarının temsil ettiği değerler ve ilgili kavramlar olarak otantiklik, oryantalizm, hatıra eşya ve kitsch kavramları genel vı ı ıyiw.olarak ve turizm bağlamındaki yönelimleri içinde tartışılmış ve örneklerle açıklanmıştır. Bu ilişkiler son bölümde oluşturulan bir kavramsal ilişki ve eğilim modeliyle özetlenmiştir. Belirtilmesi gereken, bu tez çalışmasında kullanılan bütün kavramların ilişkilerinin sabit noktalarla değil, genel eğilimlerine göre oluşturdukları dinamikler içinde incelenmesidir. Diğer yandan oluşturulan çerçeve her ne kadar turizm bağlamında bir inceleme gibi görünse de, önerilen ilişkiler ağı turizm bağlamı dışında da işlemekte ve oluşan model üretim kültürüne dair genel bir modele dönüşmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
Representation, as a concept which is very important in all cultural phenomena has a wide spectrum. Tourism, as a case in which culture is the represented in its broadest sense, is a special phenomenon in which representation is made particularly by objects. Objects in cultural context perform a role of representation by their production techniques as much as their physical appearance and function. The production technique which creates the object is a quality inseparable from the existence of object. In this study, because the objects are evaluated as the conveyor of culture, the way the object is produced becomes more important. The two main categories which constitute the objects of human production are craft and design. These two concepts were two different phases of a production process. However, by the beginning of the 20th century, they start to refer to different objects and become signification vehicles. Tourism is one of the typical contexts that this historical polarization and signification is used as signs represented by objects. It can be said that, as an activity of change in time and space, tourism creates also this emphasis of time and space by the objects that are presented for touristic purposes. This emphasis is formed mainly by craft objects or the objects representing craft as a transformation into sign. However, design objects in their modern sense, because of their emphasis on function, don't constitute a preferable category in tourism that is an important market of souvenirs and gift. Firstly, the relationship between the terms representation, object, tourism, authenticity and object categories as souvenirs and kitsch are examined generally. After that, transformation of the concepts of craft and design and the values represented by them as time, space, production and function are evaluated. This evaluation includes a discussion both on the historical transformations of these terms and its relationship with tourism and its objects. This follows a semiotic analysis on tourism objects. The analysis depends on the categorization of signs that is presented by Peirce as iconic, indexical and symbolic. The representation role of objects performed by the craft and design concepts is analysed by the help of this categorization. Apart from the relations among craft, design, time, space, production and function; special terms such as souvenirs, kitsch and authenticity are analysed again in the light of this semiotical approach. In this study, the values represented by the concepts craft and design and related terms such as authenticity, orientalism, souvenirs and kitsch is discussed and exemplified generally and in the context of tourism. The relations of terms are not put in a strict way, however, they are discussed in their general tendencies and dynamics. Even the frame that is constituted in the study seems to belong to the context of tourism, the network of relationships functions still even if the context of tourism is removed from this model. T