Tsunami oluşumu, etkilerinin azaltılması ve İstanbul uygulaması
Tsunami generation, mitigation and application for Istanbul
  1. Tez No: 112276
  2. Yazar: ALİ İLKER ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KABDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
TSUNAMİ OLUŞUMU, ETKİLERİNİN AZALTILMASI VE İSTANBUL UYGULAMASI (ÖZET) Tsunami Oluşumu, Etkilerinin Azaltılması ve İstanbul Uygulaması isimli bu çalışmada çeşitli sebepler ile meydana gelen Tsunami dalgalarının oluşum sebepleri, mekanizmaları, hidromekaniği rüzgar dalgalarından farkı, kıyı yerleşimlerinde yarattıkları etkiler, sosyal ekonomik sonuçları ile birlikte; etkilerinin azaltılması yöntemleri hakkında incelemeler yapılmış, dünyada olduğu kadar Türkiye'de de neler yapılabileceği hakkında tartışılmıştır. Tsunamiler, deniz tabanındaki hızlı düşey yerdeğiştirmeler ile meydana gelip, zaman zaman oldukça ciddi zararlar verebilmektedirler. Tsunami dalgalarının en belirgin özellikleri oluşum mekanizmaları sebebi ile rüzgar dalgalarından farklı olarak, suyun taşınması şeklinde hareket ederler. Bu hareket limanlar için oldukça tehlikeli olabilmektedir. Türkiye de, okyanusa kıyısı olan Şili, Japonya gibi ülkeler kadar olmasa da, zaman zaman Tsunami deneyimleri yaşamıştır. Bunların en son örneği 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi sebebi ile meydana gelen tsunamidir. Tsunami etkilerinin azaltılabilmesi için yapılabilecek çalışmalar arasında, uyarı merkezleri kurmak, kıyı yerleşimlerinde yaşayan halkın tehlikenin farkında olmasını sağlamak amacı ile eğitimler düzenlemek ve kaçış planlarını önceden hazırlamak sayılabilir. Türkiye kıyılarında oluşabilecek bir Tsunami çok fazla zaman geçmeden kıyılarımıza ulaşacağından uyan sistemleri çok pahalı olmakla birlikte etkili olmayacaktırlar. Ancak eğitim, önceden alınabilecek en yararlı tedbirdir. Eğitimin de iki aşamalı olarak düşünülmesi gerekmektedir : halk eğitimi ve belediyeler, polis, sivil savunma gibi birimlerin eğitimleri. Bunun yanısıra kaçış planlarının önceden belirlenmesi de gereklidir. Marmara ve İstanbul'da tarihte Tsunami olaylarının gerçekleştiği bilinmektedir. Olası bir Tsunami için İstanbul ve Ege Kıyılan için çalışmaların önceden yapılması, aynı anda etkilenecek komşu ülkeler ile birlikte çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, İstanbul Uygulaması için Marmara Denizinde meydana gelmesi muhtemel iki senaryo için Kadıköy'deki Tsunami etkisi incelenmiştir. Bu senaryolarda oluşabilecek tsunamilerin hacimleri hesaplanmış ve Kadıköy'deki tırmanma yükseklikleri tahmin edilmiştir. Tahmin edilen tırmanma yükseklikleri ile de risk haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
TSUNAMI GENERATION, MITIGATION AND APPLICATION FOR ISTANBUL (SUMMARY) In this study that its name is Tsunami Generation, Mitigation and Application For Istanbul, causes, impacts on the coastlines of Tsunami Waves and difference between wind waves and Tsunami that generated by various causes are examined. Also social and economical consequences and methods to mitigate the impacts are studied. Tsunamis are generated by rapid vertical displacement on the sea floor and they can be cause of big disasters. Their most important property is, because of their generation types, they move with the displacement of the water. This is major difference between wind waves. This can be very dangerous for harbours. In our country, not as serious as in Chile, Japan etc, Tsunami events are occured. The last example is 17 August 1999, Kocaeli Tsunami. For mitigation the impacts of Tsunami warning systems can be established, for public education catalouges and evacuation plans can be prepared. Warning systems are not effective for Turkey because Tsunami generated can come to our coasts in a few minutes, in addition to this they are expensive solutions. But education is very important for all disasters and the best method for mitigation. First step of education is public education and the second step is to educate police, civil defense and emergency rescue units. Also evacuation plans should be known. We can know that there are some Tsunami events that occurred in Marmara Sea and Istanbul before. For preparedness, we must study about probable Tsunami in Istanbul and Aegean Sea. Furthermore some projects should be executed with the country that can be impacted about the Tsunami. In this study for application of Istanbul, two different scenarios in the Sea of Marmara are examined. In these scenarios, volumes of the probable tsunamis aire calculated and run-up values are estimated. Based on the estimated values, risk maps are prepared. Vlll