Taşıtlarda yan aynaların aero-akustik özellikleri üzerine bir çalışma
Study on aero-acoustics of side mirrors as an accessory on a car
- Tez No: 112281
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
TAŞITLARDA YAN AYNALARIN AERO-AKUSTİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA ÖZET Yüzey topolojisiyle ilgili yan ayna çevresindeki akış örneklerinin gürültü kaynağı etkilerinin araştırılması için yüksek seyir hızlarında rüzgar tüneli deneyleri yapılmıştır. Gürültü oluşmasından sorunlu yapıların tanımlanması amacıyla basınç, zaman serilerinin istatiksel ve izgesel (spektral) analizleri yapılmıştır. Tutturucu mekanizması, bağıl olarak daha küçük uzunluk ölçekli fakat daha yüksek frekansı olan kendi döngü yapısını oluşturmaktadır. Bunlar ayna kabının ardiz döngüsü ile etkileşirler ve hışırtılı rüzgar gürültüsünün ana kaynağım oluşturan daha yüksek frekansları meydana getirirler. Ayna kabının yüzey eğrilik derecesinde her iki yönde de aynı anda büyük değişimler meydana geldiğinde, ardiz döngüsünün serbest kayma tabakası kararsız hale gelir ve bütün bir kurgunun ardiz döngüsünden daha yüksek frekansları oluşturur. Gürültünün de asıl sebebi bu yüksek frekanslardır.
Özet (Çeviri)
STUDY ON AERO-ACOUSTICS OF SIDE MIRRORS AS AN ACCESSORY ON A CAR SUMMARY Wind tunnel experiments were conducted at high erasing speeds for an investigation of noise source effects of flow patterns around a side mirror with relevance to surface topology. Statistical and spectral analyses of pressure time series were performed in order to identify structures responsible for noise generation. It caused the approaching flow being deflected spanwise along the strut, which eventually separated from the lips of the flange. The air flow after the separation was forced to follow a glazing path on the flat bottom of the casing due to the large negative pressures in the region encapsulated by the flow separating in the transversal direction following the curvature of the surface in transition from the leading face to the bottom. The glazing flow formed a disk-like vortex attached to the underneath of the casing from which, when the local conditions cannot retain the bulk of fluid intact, vortices shed occasionally. This led to strong fluctuations of the surface pressure, which locally augments the noise generatioa A valley also formed just above the support strut in between the casing and the holder assembly, which acted as a manifold where flow accelerated to much higher speeds than the approaching flow. Flow separated from the surfaces of this valley introduced vortex structures of relatively smaller in length with immense fluctuations of surface pressure which produced source effect of higher frequencies. These vortices interacted with the wake vortex of the mirror casing and produced even higher frequencies, which were expected to be the main source of rustling wind noise. These interactions seemed to play a key role to produce unsteady fluctuations, which scaled well with the geometrical features of the support mechanism. viii.,,^r^gw^t$rm^^ vot.-" llfl -.,.i>--^'- a-