Türkiye'de ithal edilen süt tozlarının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
A Survey on physical, chemical and microbiological characteristics of milk powder imported to Turkey
  1. Tez No: 112322
  2. Yazar: ŞADIMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE İTHAL EDİLEN SÜT TOZLARININ FİZİKSEL, KİMYASAL VE MİKROBİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTKMA Araştırmada İstanbul ilinde tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 15 adet dağıtımcı firmadan farklı 15 adet yabancı üretim firmalarına ait ithal süt tozları kullanılmıştır. Örnekler 15 adet firmadan 2 parti halinde Şubat-Nisan ayları arası ve Temmuz-Eylül ayları arasında alınmıştır. Toplam 30 (15+15) adet süt tozu örnekleri mikrobiyolojik analizler başta yapılmak üzere kirlilik Derecesi, % rutubet, % yağ oranı, % laktik asit cinsinden asitlik, pH, % çözünürlük, toplam bakteri sayısı, koliform bakteri sayısı, küf-maya sayısı analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda süt tozları kirlilik derecesi bakımından % 13 kirli(C), % 20 az temiz ve % 67'de temiz (A) olarak tespit edilirken, % rutubet değerlerinde 2 firma hariç standartlara uygun değerlerde bulunmuştur. Örneklerde % Rutubet oranı en düşük %2,9, en yüksek % 6,0 olarak tespit edilmiştir. % yağ oranları standartlar içinde bulunurken % asitlik ve pH'da 1 örnek hariç diğerleri standartlara uygun bulunmuştur. % yağ oranları en düşük % 0,37, en yüksek 1,29 arasında tespit edilmiştir. Çözünürlük değerlerinde 1 örnek haricinde bütün örnekler A gurubunda yer almıştır. Mikrobiyolojik özellikler bakımından süt tozları Toplam bakteri sayısı standartlara uygunluk göstermektedir. Toplam bakteri sayısı en yüksek 3xl03ad/g, en yüksek 2,3xl04 ad/g arasında bulunmuştur. Koliform bakteri sayısı ilk dönem toplanan 15 örnekte sadece 3 tanesinde 2-6 ad/g, ikinci 15 örnekte ise sadece 5 tanesinde 2-8 ad/g bakteri bulunurken diğer örneklerde koliform bakteri tespit edilememiştir. Maya-küf sayılarında ise ilk 15 örnekten 7 tanesinde 4-6 ad/g arasında tespit edilirken, İkinci 15 tanede sadece 4 tanesinde 10-16 ad/g arasında mikroorganizma olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A SURVEY ON PHYSICAL, CHEMICAL AND MICROBIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF MILK POWDER IMPORTED TO TURKEY For the purpose of this survey, imported milk powder, produced by 15 different foreign production facilities and obtained from 15 different randomly selected distributors in Istanbul, was used. The samples were taken from the 15 companies during the periods between February and April, and July and September in two lots. 30 (15+15) milk powder samples in total were subject to microbiological analysis first and then contamination, Humidity %, Fat %, acidity in Lactic acid %, pH, solubility %, Total Plate Count, Coliforms, Yeast-Mould analysis. As a result of analysis, the milk powder samples were found to be 13% contaminated (C), %20 not pure enough and 67% pure (A) with respect to contamination rate, and for % humidity, they were found to be in conformity with the standards, except for two companies. For the samples, the lowest % humidity value was 2,9% while the highest one is 6,0%. While % fat contents were found to be within the acceptable limits, all samples were in conformity with the standards with respect to % acidity and pH, except for 1 sample. % Fat contents ranged between 0,37% at minimum and 1,29% at maximum. For solubility values, all samples except for one, included in the group A. With respect to microbiological characteristics, the total plate counts of the milk powder samples are in conformity with the standards. The lowest total plate count was 3x1 03 /g while the highest value was 2,3xl04 /g. Coliform counts were 2-6 /g for only 3 samples collected during the first period and 2-8 /g in only 5 samples out of the second group of 1 5, while others were free from coliforms. For yeast-mould counts, 7 ofthe first 15 samples exhibited 4-6 /g while only 4 ofthe second 15 samples had 10-16 /g.