Strategic options in supply chain management
Tedarik zinciri yönetiminde stratejik seçenekler
- Tez No: 112323
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Tedarik Zinciri Yönetiminde Stratejik Seçenekler - Düşey Entegrasyon ve Yap / Satınal Kararlan Tezin amacı satmalına sürecinde, geçmişte kullanılan yöntemlerden farklı olarak katma değer yaratmanın yeni yollarını incelemekti. XYZMetal firmasında işleyen satınalma süreci içerisinde doğan bir ihtiyacın karşılanması mevcut süreçten farklı bir yaklaşım gerektiriyordu. İlk bölümde tezin bu kapsamda tanımı ve amacı yapıldı. İkinci bölümde, dünyada ve Türkiye'de satınalma sürecinin tarihsel gelişimi üzerinde duruldu. Satınalma sürecinin diğer iş birimleriyle (teknik birimler, pazarlama, finans, vb.) ilişkileri sorgulandı. Satınalma yönetiminin, fiyat pazarlığı yapmaktan, dışarıdaki fabrikaları yönetmek anlayışına, hangi ihtiyaçlar sonucu geliştiği anlatıldı. Önemli üretici firmaların (Xerox, Ford ve Tennant) tedarikçi ilişkileri yönetiminde izledikleri stratejilerle ilgili örnekler incelendi. Üçüncü bölümde, bu çalışmada ele alman problemin radikal bir ucuzlama ihtiyacından doğduğu ortaya kondu. XYZMetal'in mevcut Tedarik Zinciri Yönetimi ve bu sistemin hangi noktalarda problemin çözümünde yetersiz kaldığı anlatıldı. Problemin çözümünde izlenen adımlar, teknik kısıtlar, yapılan fizibilite hesaplan, yatırım kararların oluşması ve uygulama adımlan detaylı olarak incelendi. Dördüncü bölümde, yatırımın yapılmasıyla birlikte her iki tarafın hak ve sorumluluklarını kontrol altına almak üzere tez kapsamında hazırlanan Uzun Vadeli Yatırım Anlaşması'nın maddeleri incelendi. Bu anlaşma, tasarım ve yatırım işbirliğinin istenen koşullarda devamını her iki firma açısından garanti altına almak için gerekliydi. Besinci bölümde bu yatırımın her iki firmaya getirileri değerlendirildi. Ucuzlama ihtiyacı içeriside olan ve yurtdışından temin edilen malzeme için yurtdışına her yıl MU 6.000.000 ödenirken, malzemenin yurtiçinden temin edilecek olması ile bu miktar yaklaşık MU 3.500.000'a indi ve buzdolabı maliyetinde yaklaşık %5 indirim sağlandı. Dolayısıyla, şu anda malzeme temini, ilgili firmadan, planlanan koşullarda devam etmektedir. Aralık, 2001 Özgül ÖZCAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Strategic Options Li Supply Chain Management: Vertical Integration and Make / Buy Decisions The scope of this thesis was observing new methods of value-adding strategies in purchasing profession, different from the methods, which have been used in the past. There was a requirement from the current purchasing management process of XYZMetal, which needed a different approach from current solutions. In the first chapter, the definition and the aim of the thesis is declared. In the second chapter, the historical evolution of purchasing process is examined. The relations of purchasing with other business units (technical, marketing, finance, etc.) are cross-examined. The question“under which requirements the purchasing function came from price negotiaion to managing the factories outside”was asked. Some examples of big manufacturing firms' (Xerox, Ford, Tennant, etc.) supplier management strategies are given. In the third chapter, the root cause of the problem (undertaken in this study) being a radical cost reduction requirement; the current Supplier Management System of XYZMetal, and the points that the system was insufficient for the solution of this kind of problem are examined. The steps of the solution, technical difficulties, feasibility calculations, the formation of the investment decision and the steps of implementation were given in detail. In the forth chapter, the“Long-Term Investment Contract”and its clauses, which were prepared as a result of this study and aimed to control both parties' rights and responsibilities, were observed. This contract was necessary to provide the continiuity of the design and investment cooperation under desired conditions, and guarrantee this situation. The fifth chapter evaluates the earnings of the cooperation for both parties. For the evaporator, MU6,000,000 was given to a firm abroad. After the investment, the expenditure decreased to MU3,500,O0O, which meant a 5% cost reduction for the whole refrigerator. Consequently, the part examined is being supplied from that firm at the moment, like it was planned. December, 2001 Özgül ÖZCAN xn