Yeşil lojistik uygulamaları: DHL örneği
- Tez No: 478800
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Lojistik, şirketlerin eylemlerinin büyük bir parçasıdır. Lojistikte ve lojistikte uygulanan yöntemlere daha fazla odaklanılmaktadır. Bunun nedeni paranın kaydedilebilmesi ve şirkete rekabet avantajı sağlamasıdır. Lojistik etkileyen diğer bir faktör, hükümetlerin ve müşterilerin baskısıdır. Hükümetler, şirketlerin yeşil olmasını ve lojistikte yeşil seçenekleri yasa ve kanunlar yoluyla seçmeleri konusunda baskı yapmaktadır. Ayrıca müşteriler yeşilliğin giderek daha fazla farkına varmaktadır. Dolayısıyla lojistiğin önemi ve arkasındaki yöntemler daha önce olduğundan daha fazla önem kazanmaktadır. Ters lojistik gibi uygulamaların, şirketlerin etkin bir şekilde kullanıldıklarında şirketlere rekabet avantajı sağladığı görülmektedir. Ters lojistik, yeşil kabul edilen ve yeşil lojistikte yer alan bir yöntemdir. Lojistik tedarik zinciri boyunca tüm materyal hareketlerinden sorumlu bir fonksiyonudur ve bir tedarik zinciri, ilk tedarikçilerden nihai müşterilere yapılan yolculuklarda, maddi ve manevi olmayan malzemeleri içeren faaliyetler ve organizasyonlar dizisidir. Tedarik zinciri yönetimi ve lojistik arasındaki farkın tedarik zinciri yönetiminin tüm zinciri dikkate alındığında lojistik, kaynaklar veya toplam tedarik zincirinin stratejik yönetimi anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Logistics is a big part of the actions of companies. There is more focus on methods applied in logistics and logistics. The reason for this is that the money can be recorded and the company has a competitive advantage. Another factor that affects logistics is the pressure of governments and customers. Governments are putting pressure on companies to be green and to opt for green options through laws and laws in logistics. In addition, customers are increasingly aware of their greenery. Therefore, the importance of logistics and the methods behind it are more important than they are before. Applications such as reverse logistics appear to provide competitive advantage to companies when they are used effectively. Reverse logistics is a method that takes place in green and takes place in green logistics. Logistics is a function responsible for all material movements throughout the supply chain, and a supply chain is a sequence of activities and organizations involving material and non-material goods during journeys from final suppliers to final suppliers. The difference between supply chain management and logistics refers to the strategic management of logistics, resources or the total supply chain when the entire chain of supply chain management is taken into account.