Modeling gas turbine compustion chambers
Gaz türbini yanma odalarının modellemesi
  1. Tez No: 112324
  2. Yazar: OSMAN KİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET GAZ TÜRBİNİ YANMA ODALARININ MODELLEMESİ Bu çalışmayı gerçekleştirebilmek için öncelikle silindirik polar koordinatlarda üç boyutlu bir geometride çözüm yapıldı. Yanma odasını idealleştiren bu geometride, sınırlandırılmış dönen akış ortamı içinde türbülanslı bir jet akış olduğu varsayıldı. Aynı zamanda yüksek türbülans yoğunluğu da olan bu akışın merkezine yerleştirilmiş helyum/hava karışımı jet akışkanı enjekte edilerek soğuk akış simülasyonu yapıldı. Bu akışın davranışı, üç boyuta genelleştirilerek ve dönme (swirl) etkisi de göz önüne alınarak incelendi. Türbülanslı akışların sayısal hesabı için türbülans modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada çeşitli türbülans modellerinin bu akışın simülasyonundaki performansı da incelendi. Girdap etkisini bulmak için bir dizi sayısal çalışma teklif edildi. Sayısal hesaplamalar için üç boyutlu eliptik sonlu-elemanlar kodu ile silindirik koordinatlarda ANSYS CFD Flotran analiz programı kullanıldı. Elde edilen sonuçlar deneysel veya mevcut diğer sonuçlarla karşılaştırıldı ve uyumun iyi olduğu görüldü. Aralık, 2001 Osman KİPOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELING OF GAS TURBINE COMBUSTION CHAMBERS For this investigation can be realized firstly, the solution was done in geometry which idealizes combustion chamber was defined three dimensional on cylindrical polar coordinate. We assumed that a turbulent jet mixing in a confined swirling flow environment in the model combustion chamber. The isothermal flow was simulated injecting helium/air as a jet fluid that is located centrally in this flow has also high turbulence intensity. This flow behavior was investigated being generalized in three dimensions and taking into consideration effects of swirl. For numeric calculation of turbulent we need to use turbulence models. In this study various turbulence models and their performance was also examined. Some sequence study was offered to find effect of swirl. For numeric computation, ANSYS CFD Flotran analysis program was used with three- dimensional elliptic finite element codes on cylindrical coordinate. Results found were compared with experiments and other available predictions and indicated good correlations. December, 2001 Osman KİPO?LU VI