Sentetik elyafların boyanmasında elyaf ve sıcaklık etkileşiminin incelenmesi
At the synthetic fibres dying, investigated of fibre and temperature effects
  1. Tez No: 112326
  2. Yazar: NEVİN BÖCEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sentetik elyaflardan polyester ve polyamid günümüzde en fazla kullanım alanı olan elyaflardır. PES ve PA elyaf ön fikseli ve ön fiksesiz boyanabilir. PES elyafın boyanmasında genellikle dispers boyarmaddeler, PA elyafın boyanmasında ise dispers, asid ve metal kompleks boyarmaddeler kullanılır. Bu çalışmada polyester ve polyamid elyafların CI Dispers sarı 1 14, CI Dispers mavi 56 ve CI Dispers kırmızı 74 boyarmaddeleri ile 120, 130 ve 140 °C'de boya absorpsiyonları ile normal elyaf ve microfıbre elyaf arasındaki boya absorpsiyonları incelenmiştir. Elyafla boyarmadde molekülleri arasındaki etkileşimleri reaksiyonları, elyafların fiziksel, kimyasal ve ön terbiye işlemleri boyamanın daha iyi anlaşılması açısından teorik olarak bilgi verilmiştir. Piyasada halihazırda kullanılan kimyasallarla ön terbiye ve boyama reçete örnekleri verilmiştir. xiii
Özet (Çeviri)
In this day PES and PA fibres which be synthetic fibres are often used.PES and PA fibres are dyed prefixation and without prefixation. In dying of PES fibre usually is used dispers dyes in dying of PA fibre is used dispers, aciddyes and metal complex dyes. In this study, we study upon polyester and polyamid fibres adsorpsions with CI Dispers Yellow 114, CIDispers Blue 56 and CI Dispers Red 74 dyes on temperature 120,130 and 140°C. In addition, we study upon absorpsions between normal fibre and microfibre. Reactions between fibres and dye molecules, fibres physical, chemical and preproses function explained briefly. Premain danance and dyed recipe samples of used chemicals were given. XIV