Yeni deprem yönetmeliğinin (TDY-98) SAP2000 ve ANSYS programlarıyla irdelenmesi
Examination of the new earthquake code (TDY-98) by SAP2000 and ANSYS
  1. Tez No: 112367
  2. Yazar: SENA GÜZELDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. HAKKI ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ YENİ DEPREM YÖNETMELİĞİNİN (TDY-98) SAP2000 VE ANSYS PROGRAMLARI İLE İRDELENMESİ SENA GÜZELDAG ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. İ. Hakkı ÇAĞATAY Yıl: 2001, Sayfa: 289 Jüri: Yrd. Doç. Dr. İ. Hakkı ÇAĞATAY Prof. Dr. Erhan KIRAL Yrd. Doç. Dr. Seren AKAVCI Bu çalışmada, yapı analizi için yönetmelikte yer alan Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve Mod Birleştirme Yöntemleri açıklanarak örneklerle uygulamaları gösterilmiştir. Perdelerin düzenli ve düzensiz yapılarda meydana getirdiği etkiler incelenerek hem kabuk eleman hem de geniş kolon olarak modellenmiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Depremlerde çok büyük hasarlara yol açan kısa kolon davranışının etkileri üzerine araştırmalar yapılmıştır. Ayrıca döşemelerde büyük boşlukların bulunması ile ilgili olan A2-Döşeme Süreksizliği hem rijit diyafram modeli hem de sonlu elemanlar modeli kullanılarak değişik örnekler üzerinde incelenmiştir. Bu konularda gözönüne alınan örnekler Sap2000 ve Ansys programları kullanılarak çözülmüştür. Anahtar Kelimeler : Kısa Kolon, Döşeme Süreksizliği, Deprem Yönetmeliği, Modal Analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS EXAMINATION OF THE NEW EARTHQUAKE CODE (TDY-98) BY SAP2000 AND ANSYS SENA GÜZELDAG DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Asst. Prof. Dr. İ. Hakkı ÇA?ATAY Year: 2001, Pages: 289 Jury: Asst Prof. Dr. İ. Hakkı ÇA?ATAY Prof. Dr. Erhan KIRAL Asst. Prof. Dr. Seren AKAVCI In this study, the methods of Equivalent Seismic Load and Mode Superposition, which are used in the new earthquake code for structural analysis, have been explained and related problems have been solved. The effects of shear walls on regular, irregular structures were studied by modeling both as shell elements, and wide columns and the results were compared. The effects of short columns that cause big damages in earthquakes were also investigated. The irregularity related to big openings in floors which is called A2- Floor Discontinuity was studied both by the rigid diaphragm and finite element models via various examples. Sample problems were solved by using Sap2000 and Ansys package programs. Keywords : Short Column, Floor Discontinuity, Earthquake Regulations, Modal Analysis II