Levrek (Dicentrarchus labrax L. )'ten kontrollü koşullarda döl alınması, larva ve genç bireylerin farklı diyetlerle beslenerek gelişimlerinin incelenmesi
Reproduction of sea bass (Dicentrarchus labrax L. ) in controlled conditions, investigation of growth performance of larvae and juveniles fed different diets
- Tez No: 112378
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
DOKTORA TEZİ Levrek (Dicentrarchus lahrax L.)'ten Kontrollü Koşullarda D51 Alınması, Larva ve Genç Bireylerin Farklı Diyetlerle Beslenerek Gelişimlerinin İncelenmesi M. Ayçe GENÇ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ ANADİLİM DALI Danışman: Yrd.Doç.Dr. Nazmi TEKELİOGLU Yıl 2001, Sayfa 64 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Nazmi TEKELİOGLU Prof.Dr. Ercan SARIHAN Prof.Dr. Gürkan EKİNGEN Prof.Dr. İhsan AKYURT Doç.Dr. Abdurrahman POLAT Bu çalışmada farklı yemlerle beslenen levrek (Dicentrarchus lahrax L.) larva ve genç bireylerinin gelişimleri incelenmiştir. Larval aşamada ortalama 22.16±1.21 mg başlangıç ağırlığına sahip levrek larvaları denemeye alınmıştır. Larvalara karma yemle birlikte Tubifex, Artemia ve zenginleştirilmiş Artemia verilen 3 araştırma grubu, aynı zamanda karma yeme cezbedici olarak %2 oranında L-glutamik asit ve %2 oranında betainin eklendiği 2 araştırma grubu ve yalnız karma yemle beslenen kontrol grubu olmak üzere toplam 6 araştırma grubu oluşturulmuştur. Karma yemle birlikte Tubifex, Artemia ve zenginleştirilmiş Artemia verilen araştırma grupları ve karma yeme %2 oranında L-glutamik asit eklenerek beslenen gruptan, kontrol yemi (karma yem) ve %2 betain ilaveli yemle beslenen gruplara göre daha yüksek (p0.05) canlı ağırlık artışı elde edilmiştir. %2 oranında betain katkılı yemle beslenen grubun canlı ağırlık artışı ise kontrol grubu ile benzer (p>0.05) bulunmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında başlangıç ağırlıkları ortalama 2.88±0.09 g olan genç levrekler denemeye alınmışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS Reproduction of Sea Bass (Dicentrarchus labrax L.) in Controlled Conditions, Investigation of Growth Performance of Larvae and Juveniles Fed Different Diets M. Ayçe GENÇ DEPARTMENT OF FISHERIES INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Asst.Prof. Dr. Nazmi TEKELİO?LU Year 2001, Pages 64 Jury: Asst.Prof.Dr. Nazmi TEKELİO?LU Prof.Dr. Ercan SARIHAN Prof.Dr. GürkanEKİNGEN Prof.Dr. İhsan AKYURT Assoc.Prof.Dr. Abdurrahman POLAT In this study, the effects of different diets on growth of sea bass (Dicentrarchus labrax L.) larvae and juveniles were examined. The sea bass larvae, which initially mean weighed as 22.16±1.21 mg, were used in the larval phase of this research. The weight gains of the three experimental groups which were respectively fed the micro diet with Tubifex, Artemia and enriched Anemia were higher than that of die control group fed only standard micro diet and micro diet including 2% betain (p0.05). Even though one of the experimental groups fed the micro diet including 2% L-glutamic acid as an attractant showed similarly improved growth with other experimental groups fed the micro diet with Tubifex, Anemia and enriched Anemia (p>0.05).