Homojen olmayan polar ortamlarda ışık saçılmasının özellikleri ve faz dönüşümleri
The Special features of light scattering by nonhomogeneous polar media and phase transition
  1. Tez No: 112440
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRULLAH MEHMETOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZ DOKTORA TEZİ HOMOJEN OLMAYAN POLAR ORTAMLARDA IŞIK SAÇILMASININ ÖZELLİKLERİ ve FAZ DÖNÜŞÜMLERİ SÜLEYMAN YILMAZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Emirullah MEHMETOV Yıl : 2001, Sayfa: 140 Jüri: Prof. Dr. Emirullah MEHMETOV Prof. Dr. Süleyman GÜNGÖR Prof. Dr. Tahsin KILIÇOĞLU Prof. Dr. Gülten GÜNEL Prof. Dr. Victor POGREBNYAK Bilindiği gibi, ferroelektrikler homojen olmayan anizotrop polar materyallerdir ve domain yapılan, ferroelektriklerin tüm özelliklerinin oluşumunda önemli rol oynar, fakat domainlerin yapılarının deneysel olarak incelenmesi bu yapıların geometrisini bozulmasına neden olmaktadır. Bu doktora tezinde, Mie ışık saçılma metodu kullanılarak, bu konuda karşılaşılan eksikliklerin giderilmesi planlandı. Homojen olmayan izotropik ve anizotropik cisimler tarafından elektromağnetik dalganın diferansiyel saçılması incelendi. T-matris metodu uygulanarak, saçılma problemi çözüldü. Sonuç denklemleri, ferroelektrik materyallerdeki (faz dönüşüm bölgesinde) domainlere benzer şekilde, çeşitli 3-boyutlu (3D) dielektrik parçacıkların diferansiyel saçılma karakteristiklerini belirlemek üzere, bilgisayarda nümerik olarak hesaplandı. Nümerik sonuçlar, saçılma merkezlerinin büyüklük, şekil ve optik sabitlerindeki diferansiyel saçılmaya bağımlılığını tayin etmek üzere analiz edildi. Ferroelektrik faz bölgesindeki cisimler (domainler) için göreli büyüklük ve şekil bilgisinin diferansiyel saçılma ölçümleri ile belirlenebileceği görüldü. Bu fenomen n : m sobe (prolate) ve yassı (oblate) küremsiler için iki dik düzlem üzerinden diferansiyel saçılmayı hesaplamak üzere incelendi. Eksenel simetriye sahip parçacıklar için, herhangi bir saçılmanın bu düzleme dik olan diğer düzlemlerdeki parçacık boyutlarına göre nasıl değiştiği incelendi (sonlu dairesel silindirler). Radyasyon kaybına yol açan dielektrikler tarafından saçılma incelendi. Eksenel oranları a : j3 olan nesneler (silindir, küremsi, Chebyshev parçacıkları) tarafından diferansiyel saçılmanın, kürede olduğu gibi, soğurmadan etkilendiği görüldü. Anahtar kelimeler : Işık saçılması, T-matrisi, ferroelektrik domain, faz dönüşümü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS THE SPECIAL FEATURES OF LIGHT SCATTERING BY NON- HOMOGENEOUS POLAR MEDIA AND PHASE TRANSITIONS SÜLEYMAN YILMAZ DEPARTMENT OF PHYSICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLDED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof Dr. Emirullah MEHMETOV Year: 2001, Pages : 140 Jury. Pro£ Dr. Emirullah MEHMETOV Pro£ Dr. Süleyman GÜNGÖR Prof Dr. Tahsin KILIÇO?LU Prof. Dr. Gülten GÜNEL Prof Dr. Victor POGREBNYAK It is well known that the ferroelectrics are non-homogeneous anisotropic polar materials and their domain structure are played main role in formation of all properties of ferroelectrics, but many investigation methods are destroyed the structure and geometry of domains. This PhD. Thesis was projected to fill this void by using Mie light scattering method. The differential scattering of electromagnetic wave by nonhomogeneous isotropic and anisotropic bodies has been investigated. The problem has been solved by an application of the T-Matrix Method. The resulting equations have been solved numerically on the computer to determine the differantial scattering characteristics of various closed 3D dielectric bodies like domains in ferroelectric materials (include phase transition region). The numerical results have been analyzed to determine the dependence of differential scattering on the size, shape and optical constants of the scattering object. It was found that for bodies (domains) It was found that for bodies (domains in the ferroelectric phase transition region, relative size and shape information can be determined from differential scattering measurements. This phenomen was investigated by computing the differential scattering over two orthogonal planes for n : m oblate and prolate spheroids, in the ferroelectric phase transition region, relative size and shape information can be determined from differential scattering measurements. This phenomen was investigated by computing the differential scattering over two orthogonal planes for n:m oblate and prolate spheroids. For axisymmetric scatterers, the dependence of the scattering in one plane due to dimensional changes in another plane was investigated by computing the scattering from finite circular cylinders. The scattering by lossy dielectrics was investigated and the absorption by a lossy a : /3 object (cylinder, spheroid, Chebyshev particle etc.) was found affect the differential scattering curve in much the same way as a sphere does. Key Words : Light scattering, T-matrix, ferroelectric domain, phase transition II