Kohezyonlu zeminlerde dayanma duvarlarının konsolidasyon oturmalarının hesaplanması
Calculation of consolidation settlements of retaining walls on cohesive soils
  1. Tez No: 182961
  2. Yazar: EVRİM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Zemini farklı iki düzeyde tutan ve yanal zemin basınçlarına maruz kalan duvarlaradayanma duvarları denilir. Dayanma duvarlarının güvenli olarak işlevlerini yerinegetirebilmeleri için, dayanma duvarlarında bazı denetimler (tahkikler, kontroller) yapılır.Bu denetimlerin en önemlilerinden biri, oturma denetimidir. Dayanma duvarları, sıklıklaoturma denetimi yapılmadan tasarlanmaktadır. Oysa dayanma duvarı da bir yapıdır ve aşırıoturmalardan hasara uğrayabilmekte, hatta kırılmalar, göçmeler meydana gelebilmektedir.Bu açıdan dayanma duvarlarının oturmaları hesaplanmalı ve izin verilebilir değerlerlekarşılaştırılmalıdır.Bu çalışmanın amacı; kohezyonlu zeminlere oturan dayanma duvarlarınınkonsolidasyon oturmalarının hesaplanması ve hesaplanan oturmaların izin verilebiliroturma değerleriyle karşılaştırılmasıdır. Bunun için bir bilgisayar programı geliştirilmiş veiki tipik örneğe uygulanarak, hesaplanan değerler izin verilebilir değerlerlekarşılaştırılmıştır.Bu tezde, oturma konusunun çok geniş olması nedeniyle, bu konunun bir parçası olankohezyonlu zeminlerde oturma konusu incelenmiştir.Çalışmanın 1. Kısmı'nda; dayanma duvarları ile ilgili genel bilgiler (tanımları,sınıflandırılmaları, kullanıldıkları yerler, onlara etkiyen yanal zemin basınçları veprojelendirilmeleri için yapılması gereken denetimler) verilmiştir.2. Kısmı'nda ise; oturma olayı, üniform ve farklı oturmanın nedenleri, zararları,alınabilecek önlemler gibi konular üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte dayanmaduvarlarının konsolidasyon oturmalarını hesaplayan Fortran bilgisayar programı yazılmış,sayısal iki örnek, hem elle, hem de programla çözülmüştür. İki çözümün sonuçlarıkarşılaştırılmış ve birbirine yakın değerlerin çıktığı görülmüştür. Bu da programın doğruçalıştığını göstermektedir.Bu bilgilerin ışığında, dayanma duvarlarında diğer denetimler gibi oturma denetimi deyapılmalı ve elde edilen oturma değerleri izin verilebilir oturma değerlerinden küçükolmalıdır.
Özet (Çeviri)
The walls that retain soil at different two levels and are subjected to lateral earth pressuresare called retaining walls. Some controls are made in retaining wall designs for their safebehaviours. One of the most important control is settlement control. The retaining walls aredesigned frequently without settlement control. However retaining wall is as a structure and itgets damage even failure if over settlement occur. So, settlement of retaining walls should becalculated and compared with the permissible settlement values.The aim of this study is calculation of consolidation settlements of retaining walls oncohesive soils and compare estimated settlements with permissible settlement values. For this,a computer program in Fortran Language is developed and calculated settlement values withprogram were compared with the permissible settlement values.In this thesis, only apart, settlement on cohesive soils, of the settlement subject which istoo large was studied.In the first section of this study, general information about the retaining walls (such as theirdefinition, classification, their usage in practice, earth pressures on them, controls for theirdesign) are given.In the second section, settlement phenomenon, causes of uniform and differentialsettlements, measures against such damages are given. Also, a computer program in FortranLanguage is developed and used in for the calculation of consolidation settlement in twotypical examples. The solution results are in good agreement with solution by hand. So,computer program is working well.As a result, settlements of retaining walls should be computed and calculated settlementsshould be less than the permissible settlements.