Analysis of GSTMI, GSTPI, GSTTI and TP53 polymorphisms as genetic risk factors for bladder cancer in the Turkish population
GSTMI, GSTPI, GSTTI ve TP53 gen polimorfizmlerinin mesane kanseri için Türk toplumunda genetik risk faktörü olarak incelenmesi
- Tez No: 112599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET GSTMİ, GSTT1, GSTP1, VE TP53 GEN POLİMORFİZMLERİNİN MESANE KANSERİ İÇİN GENETİK RİSK FAKTÖRÜ OLARAK TÜRK TOPLUMUNDA İNCELENMESİ Gökçe Altay Törüner Moleküler Biyoloji ve Genetik Doktorası Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Tayfun Özçelik Eylül 2001, 93 sayfa GSTM1 0/0 ve GSTT1 0/0 genotipleri ile, GSTP1 Ilel05Val ve TP53 Arg72Pro gen polimorfizmlerinin, Türk toplumunda mesane kanserine yatkınlıkla ilişkisi bir hasta-kontrol çalışması kapsamında incelendi. Çalışma grupları 121 mesane kanseri hastasından ve 121 yaş-cinsiyet açısından uyumlu kontrolden oluşmaktaydı. Yaş, cinsiyet ve sigara öyküsü göz önüne alınarak gerekli istatistiki düzeltmeler yapıldıktan sonra, GSTM1 0/0 genotipinin 1.94 (95% GA 1.15- 3.26) ve GSTP I 105 Ile/Val+ Val/Val genotiplerinin ise 1.75 (95% GA 1.03- 2.99). kat risk artışına neden olduğu gözlendi. Bu risk her iki lokus için, riskli genotipler birlikte incelendiğinde 3.91 kat (95% GA 1.88-8.13) olarak saptandı. GSTT I ve TP53 lokusları ile mesane kanseri arasında bir ilişki tesbit edilmedi. Sigara öyküsü ve riskli genotip bir arada buluunduğunda risk GSTMI lokusu için 2.81 (95% GA 1.23-6.35), GSTP I lokusu için ise 2.38 (95% GA 1.12-4.95) olarak bulundu. Bu bulgular GSTM I 0/0 ve GSTP I 105 Ile/Val + Val/Val genotiplerinin mesane kanseri için bir risk faktörü olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca gen-gen (GSTMI- GSTP I) ve gen-çevre (GSTM I-sigara öyküsü, G57PI-sigara öyküsü) etkileşimleri gözlemlenen riski önemli ölçüde artırmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF GSTM1, GSTT1, GSTP1, AND TP53 POLYMORPHISMS AS GENETIC RISK FACTORS FOR BLADDER CANCER IN THE TURKISH POPULATION Gökçe Altay Törüner Ph.D in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Tayfun Özçelik September 200 1, 93 pages The effect of the GSTM1 and GSTT1 null genotypes, the GSTP1 Ilel05Val, and TP53 Arg72Pro polymorphism on bladder cancer susceptibility was investigated in a case control study of 121 bladder cancer patients, and 121 age-sex matched controls in the Turkish population. The adjusted odds ratio (for age, sex, and smoking status) for the GSTM1 null genotype is 1.94 (95% CI 1.15- 3.26) and for the GSTP1 105 Ile/Val or Val/Val genotypes is 1.75 (95% CI 1.03- 2.99). GSTT1, and TP53 loci was not shown to be associated with bladder cancer. Combination of the two high risk genotypes, GSTM1 null and GSTP1 105 Ile/Val or Val/Val, revealed that the risk increases by 3.91 times (95% CI 1.88-8.13) when compared with the combination of the low risk genotypes of these loci. In individuals with a combined risk of cigarette smoking and the GSTM1 null genotype, bladder cancer risk is 2.81 (95% CI 1.23-6.35) relative to persons who do not smoke and carry the GSTM1 present genotype. The same risk for the GSTP1 105 Ile/Val or Val/Val genotypes is 2.38 (95% CI 1.12-4.95). These findings support the role for the GSTM1 null and the GSTP1 105 Ile/Val or Val/Val genotypes in the development of bladder cancer. Furthermore, gene-gene (GSTM1- GSTP1) and gene-environment (GSTM7-smoking, GSTP1 -smoking) interactions increase this risk substantially. iii