İlköğretim 4.sınıf fen bilgisi dersi biyoloji ünitelerinin program tasarısı
The Curriculum design of biology units in science course for the 4th class primary education
  1. Tez No: 112634
  2. Yazar: NURŞEN EBRİNÇ (EKİZOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLENDAM TÜMEN, PROF.DR. NEVZAT BATTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM 4. SINIF FEN BİLGİSİ DERSİ BİYOLOJİ ÜNİTELERİNİN PROGRAM TASARISI Nurşen (EKİZOĞLU) EBRİNÇ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitisü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanları : Prof. Dr. Nevzat BATTAL Prof. Dr. Gülendam TÜMEN ) Balıkesir, 2001 Bu çalışmada, İlköğretim 4. sınıf Fen Bilgisi dersi Biyoloji ünitelerinin program tasarısı, Benjamin S. Bloom'un“ Tam Öğrenme Modeli”esas alınarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada sırasıyla şu işlemler gerçekleştirilmiştir.. Milli Eğitim Bakanlığının 28.7.1992 tarih ve 200 sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan“İlköğretimde okutulan 4. sınıf Fen Bilgisi Dersinin Programı”, YÖK / Dünya Bankası Milli Eğitim Geliştirme Projesi sonucunda hazırlanan ilköğretim fen bilgisi dersi dökümanları ve Milli Eğitim Bakanlığı Araştırma Planlama Koordinasyon Dairesi Başkanlığınca hazırlanan ilköğretim 4. Sınıf Fen Bilgisi dersi programı başta olmak üzere ilgili kaynaklar taranmıştır.. Tasarının üç ünitesi ve her bir ünitenin alt başlıkları belirlenmiştir.. Her ünitenin içerik analizleri yapılmıştır.. Ünitelerin aşamalılık ilişkisi tabloları, sınama aracı belirtke tabloları hazırlanmıştır.. Ünitelerin hedef davranışlarını öğrencilere kazandırmaya yönelik planlar hazırlanmıştır ANAHTAR SÖZCÜKLER : Biyoloji / Biyoloji Eğitimi / Fen Bilgisi / İlköğretim / Program Tasarısı m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CURRICULUM DESIGN OF BIOLOGY UNITS IN SCIENCE COURSE FOR THE 4 th CLASS PRIMARY EDUCATION Nurşen (EKIZOGLU) EBRINÇ Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology Education (Master of Science Thesis / Supervisors: Prof. Dr. Nevzat BATTAL Prof. Dr. Gülendam TÜMEN) Bahkesir-Turkey, June - 2001 In this study, the curriculum design of Biology units in Science Course for th the 4 class primary education has been prepared in accordance with Benjamin S. Bloom's Mastery Learning Model. Following procedures were conducted in this study:. Literature regarding the curriculum design of Biology units in Science th Course for the 4 class primary education.. The three units of the design and their sub units were determined.. Content analysis of each unit was conducted.. Sequential relationship among the behaviours and test engine tables were determined.. Formative tests were prepared to find out if the students were successful at unit's behavioural objectives. KEY WORDS: Biology / Biology education / Science Course / Primary Education / Curriculum design. IV