Küçükçekmece gölünde avlanan ekonomik balıkların mevsimsel olarak endoparazit yönden incelenmesi
  1. Tez No: 28173
  2. Yazar: AHMET AKMIRZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
V - ÖZET Bu çalışma İstanbul Küçükçekmece gölünde yaşıyan eko nomik önem taşıyan balıklardan has kefal ( Mugil cephalus) balığının endoparazitik metazoon parazit faunasını tespit etmek için Eylül 1991 - Ağustos 1992 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Örnekler aylık periyotlar halinde alınmıştır. Toplam 178 adet balık üzerinde çalışılmıştır. Her balığın sindirim sistemi, kalp, karaciğer, böbrek ve safra kesesi ayrı ayrı parazit yönünden incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda yalnız sindirim sisteminde parazite rastlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda 178 adet balığın 51 inde ( % 28.65 ) Haplosplanchnus pachysomus, 65 inde ( % 36.52 ) Saccocoelium tensum, 38 inde ( % 21.35 ) Dicro- gaster contractus, 42 sinde ( % 23.59 ) Neoechinorhynchus agilis olmak üzere toplam 108 balıkta parazite rastlanmış - tır. Neoechinorhynchus agilis ve Haplosplanchnus pachyso mus türlerine her ay rastlanmıştır. Neoechinorhynchus agilis'in aylık parazitizm ve enfeksiyon değerleri arasın da önemli bir fark görülmezken, Haplosplanchnus pachysomus türünün aylık parazitizm ve enfeksiyon değerlerinde ilkba har ve sonbahar aylarında bir artış görülmüştür. Saccoco elium tensum'a Ocak ve Şubat aylarında, Diçrogaster cont- ractus'a ise Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında rastlan mamıştır. Bu 108 adet balığın 45 adedi ( % 42.53 ) bir tür ile, 28 adedi ( % 25.92 ) iki türle, 17 adedi ( % 15.74 ) üç türle, 8 adedi ( % 7.41 ) dört türle enfekte olduğu gö rülmüştür. Tespit edilen türlerin mevsimsel dağılımı ayrı ayrı tablo ve grafiklerde gösterilmiştir. Ayrıca her türden alınan 20 şer adet örnekte meristik ölçümler yapılmıştır. - 34 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Investigation on Endoparasite of Economically Impor - tant Fishes in Ktiçükçekmece Lake and their Seasonal Distribition This study was carried out between September 1991 - Au gust 1992 to establishthe endoparasite of fishes living in Küçükçekmece lake in Istanbul. The samples were collected monthly interval. A total of 178 fishes were examined. Gas trointestinal tract, heart, liver, kidney and gall bladder of fishes were examined for parasites separetly. One hundred eight out of 178 fishes were found to be infected with the following parasites: - Haplospalanchnus pachysomus in 51 fishes ( 28.65 % ) - Saccocoelium tensum in 65 fishes ( 36.52 % ) - Dicrogaster contractus in 38 fishes ( 21.35 % ) - Neoechinorhynchus agilis in 42 fishes ( 23.59 % ) Neoechinorhynchus agilis and Haplosplanchnus pachysomus species were encountered every month. There weren't any sig nificant differences from the point of view of the incidence of Neoechinorhynchus agilis monthly, in contrast, the inciden ce of Haplosplanchnus pachysomus was high in Spring and Fall. The Saccocoelium tensum infection didn't occur in January and February and Dicrogaster contractus was not encountered in January, February, March and April. Forty five of 108 fishes were found to be infected with one ( 42.53 % ), 28 with 2 ( 25.92 % ), 17 with 3 ( 15.74 % ), 8 with 4 species ( 7.41 % ) respectively. The seasonal activity of the parasites were illustrated in tables, graphics. Meristic measurements were made among 20 samples collected from each species. - 35 -