Çamardı (Niğde) krom cevherleşmesinin mineralojisi ve jeokimyasal özellikleri
The Mineralogy and geo-chemical properties of Çamardı (Niğde) chrome orelization
- Tez No: 112651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET ÇAMARDI (NİĞDE) KROM CEVHERLEŞMESİNİN MİNERALOJİSİ VE JEOKİMYASAL ÖZELLİKLERİ AKDENİZ Serpil Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. M. Gürhan YALÇIN Nisan 2001, 58 sayfa Bu çalışma Niğde İli Çamardı İlçesi güneydoğusundaki ofiyolitik seri içerisindeki kromit cevherleşmelerinin jeolojik, metalojenik ve ekonomik incelemelerini kapsar. Bu kapsamda inceleme alanındaki kromitlerin mineralojik ve jeokimyasal özellikleri belirlenmiştir. Yurdumuzdaki kromit yataklarının hemen tamamına yakım Alpin tipi kromit yatakları şeklinde olup, Alpin orojenez kuşağı boyunca görülen ofiyolitik kuşaklar içerisinde görülürler. Genellikle kümülatif dizinin tabanına yakın kesimlerinde, harzburjit ve dünit bileşimli ultrabazik tektonitlerde yer almaktadır. Çalışma alanında geniş yer kaplayan tektonit ve kümülat grubu kayaçlar içerisinde daha çok düzensiz küçük rezervli kromit yatakları gelişmiştir. Bu bölgede birçok ruhsatsız maden ocağı açılmış olup, şu an işletilen maden ocağı yoktur. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE MINERALOGY AND JEO-CHEMICAL PROPERTIES OF ÇAMARDI (Nİ?DE) CHROME ORELIZATION AKDENİZ, SERPİL University of Niğde Graduate School of Natural and Applied Scienses Department of Geological Engineering Supervisor : Assist. Prof Dr. Gürhan YALÇIN April 2001, 58 pages This study covers geological metalogenical and economical research of chromate orelization within the ophiolitical serial on the south-eastern part of Çamardı Niğde. In this scope, the mineralogical and jeo-chemical properties cromates in the research area are determined. Almost most of the chromate the bedsteads of our country is formed at the Alpine type chromate bedsteads and seen within the ophiolitical zones seen along Alpine Orogenese zones. They are mostly placed in the bottom of the cumulative ranges. Harzburgite and dunite composited ultrabasic tectonites. Mostly more irregular and small reserved chromate bedstreams are produced in the tectonite and cumulate group racks which are in the research area. There are many unlicensed mines in this area at the moment but none of them are active now. IV