Çeşitli geometrilerdeki betonarme düzlem taşıyıcı sistemlerin ekonomik bakımdan analizi
Economic analysis of concrete plane bearing systems with various geometries
  1. Tez No: 112660
  2. Yazar: MUSTAFA SARIDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZARİFE HANMEHMETOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, öngerilmeli betonarme“I”kesitli çatı makası, paralel başlıklı betonarme kafes kiriş ve 2. derece parabol üç mafsallı betonarme kemer kiriş Visual Basic'te hazırlanan bilgisayar programlarında, çeşitli açıklıklarda çözülerek ağırlıklarına ve ekonomikliklerine göre karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu karşılaştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, 18-30 m arası açıklıklarda öngerilmeli betonarme paralel başlıklı kafes kirişlerin, diğer ikisine göre daha hafif ve ekonomik olduğu; 20 m' den büyük açıklıklarda ise, öngerilmeli betonarme 2. derece parabol üç mafsallı kemer kirişlerin, öngerilmeli betonarme“I”kesitli çatı makasına göre daha hafif ve ekonomik olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 30 m' den büyük açıklıklarda öngerilmeli betonarme 2. derece parabol üç mafsallı kemer kirişlerin, öngerilmeli betonarme paralel başlıklı kafes kirişlere göre daha hafif ve ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
this study, three of which are an“I-beam”pre-tensioned trussed girder, a pre-stressed concrete lattice truss with parallel flange and a 2nd order parabola three-hinged concrete lattice arch, were resolved through different spans with the assistance of a computer program written in Visual Basic, and then a number of comparisons have been made in accordance with the weights and economies of those three systems. According to the results received from the comparisons; for the spans between 18 and 30 meter, the pre- stressed concrete lattice truss with parallel flange is lighter and more economical than the rest of two, but for the extents gretaer than 20 meter, the 2nd order parabola three-hinged concrete lattice arch is lighter and more economical than the“I-beam”pre-tensioned trussed girder. On the other hand, it is finally obtained that for the lenghts longer than 30 meter the 2nd order parabola three-hinged concrete lattice arch is lighter and more economical than the pre-stressed concrete lattice truss with parallel flange.