Asma fidancılığında bazı üzüm çeşidi ve anaçlarda farklı ürün ve sürgün yükünün üzüm ve çubuk verimi ile kalitesine etkileri üzerine araştırmalar
Studies into the effect of different products and shoot loads on the yield and quality of grapes and shoots in some grape varieties and the rootstock in vine growing
  1. Tez No: 112700
  2. Yazar: ALPER DARDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KISMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
V ÖZET ASMA FİDANCILIĞINDA BAZI ÜZÜM ÇEŞİDİ VE ANAÇLARDA FARKLI ÜRÜN VE SÜRGÜN YÜKÜNÜN ÜZÜM VE ÇUBUK VERİMİ İLE KALİTESİNE ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR DARDENÎZ, Alper Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yürütücüsü : Prof. Dr. İbrahim KISMALI Aralık 2000, 167 sayfa Bu araştırmada Amasya ve Cardinal üzüm çeşitlerinde, tam çiçeklerime döneminden bir hafta önce farklı seviyelerde yapılan somak seyreltme uygulamalarının üzüm verimi ve kalitesi ile birlikte vegetatif gelişmeye etkileri, ayrıca 140 Rugeri ve 1103 Poulsen Amerikan asma anaçlarında, sürgünlerin bir metre uzunluğa erişmesiyle birlikte farklı seviyelerde yapılan sürgün seyreltme uygulamalarının anaçların vegetatif gelişimlerine etkileri araştırılmıştır. Yapılan denemelerde, üzüm çeşitlerine kontrol, %30 ve %60 oranlarında 3 farklı somak seyretme düzeyi uygulanmıştır. Amerikan asma anaçlarında, her anaç gövdesi üzerinde kontrol, 4, 8 ve 12 sürgün bırakılarak, 4 farklı seyreltme düzeyi denenmiştir. Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1 -Salkım sıklığı ve tane tutum sayılan somak seyreltme uygulamalarından etkilenmemiştir. 2-Cardinal üzüm çeşidinde, 100 tane ağırlığı, somak seyreltme uygulamaları sonucu artarken, Amasya üzüm çeşidinde değişmemiştir. 3 -Ortalama salkım ağırlığı, Amasya üzüm çeşidinde, %60 oranında yapılan somak seyreltme uygulaması sonucunda artış gösterirken, Cardinal üzüm çeşidinde değişmemiştir. 4-Cardinal üzüm çeşidinde, % SÇKM değerleri, somak seyreltme uygulamaları sonucunda artış göstermiş, Amasya üzüm çeşidinde değişmemiş, titre edilebilir asit değerleri ise, somak seyreltme uygulamalarısonucu düşüş göstermiştir. Amasya üzüm çeşidinde %60 oranında yapılan somak seyreltme uygulaması, Cardinal üzüm çeşidinde somak seyreltme uygulamaları sonucunda, olgunluk indisi (% SÇKM/Asit) değerleri artış kaydetmiştir. 5 -Somak seyreltme uygulamaları, iki üzüm çeşidinde de, omca başına üzüm verimini düşürmüştür.. 6-Cardinal üzüm çeşidinde, %60 oranındaki somak seyreltme uygulaması, çap/öz oranı değerlerini arttırmış, Amasya üzüm çeşidinde değiştirmemiştir. 7- 8 ve 4 Sürgün bırakma uygulamaları sonucu, 1103 Poulsen Amerikan asma anacında, aşılanabilir çelik adedi ve ağırlıkları düşüş gösterirken, 140 Rugeri Amerikan asma anacında, 4 sürgün bırakma uygulaması sonucu, aşılanabilir çelik adetleri azalmış, aşılanabilir çelik ağırlıkları etkilenmemiştir. 8- 140 Rugeri Amerikan asma anacında, 4 ve 8 sürgün bırakma uygulamaları neticesinde fidanlık çeliği adedi ile toplam çelik adedi ve ağırlıkları azalmıştır. 1103 Poulsen Amerikan asma anacında, aynı uygulamalar sonucunda, fidanlık çeliği adedi ve ağırlıkları ile toplam çelik ağırlıkları azalma göstermiştir. 9- 140 Rugeri Amerikan asma anacında, uygulamalar çap/öz oranı değerlerini arttırmışlardır. 4 ve 8 Sürgün bırakma uygulamaları sonucunda, 1 103 Poulsen Amerikan asma anacında, çap/öz oranı değerleri yükselmiştir. 10- Amerikan asma anaçlarında, çelik adetleri ile odunlaşma düzeyleri arasındaki optimum noktaların belirlenmesi sonucunda, 140 Rugeri' de, anaç başına aşılanabilir çelik için 8 adet, fidanlık çeliği için 11 adet, toplam çelik için 10 adet sürgünün, 1103 Poulsen' de, aşılanabilir çelik için 9 adet, fidanlık çeliği ve toplam çelik için, 10' ar adet sürgünün bırakılmasının uygun olacağı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Amasya, Cardinal, 140 Rugeri, 1103 Poulsen, Somak Seyreltme, Sürgün Seyreltme, Kalite, Çelik, Vegetatif Gelişme.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT STUDIES INTO THE EFFECT OF DIFFERENT PRODUCTS AND SHOOT LOADS ON THE YHCLD AND QUALITY OF GRAPES AND SHOOTS IN SOME GRAPE VARIETES AND THE ROOISTOCK IN VINE GROWING DARDENİZ, Alper Doctorate Thesis, Department of Horticulture Supervisor : Prof. Dr. İbrahim KISMALI December 2000, 167 pages In this study, the effect of the application of bunch thinning at different levels on the yield and the quality of grapes and their vegetative development, a week before the full bloom date, was researched in the Amasya and Cardinal varieties, in addition, the effect of the vegetative development of rootstocks of the application of shoot thinning at different levels, carried out when the shoots were one meter in lenght, was also researched in the American rootstocks, 140 Rugeri and 1 103 Poulsen. Three different bunch mining levels were applied to the grape varieties in the experiment in the ratios control, 30% and 60%.4 different thinning levels were tested, Control, 4, 8 and 12 shoots were allowed to grow on each rootstock stem in the American vine rootstocks. The results obtained are summarized below. 1- The tightness of clusters and the number of grapes preduced, was not affected by the application of bunch thinning. 2- Although the 100 grapes weight was increased as a result of the application of bunch thinning in the Cardinal variety, it did not change in the Amasya variety. 3- While the average cluster weight was increased as a result of the applications of bunch thinning, carried out in the ratio of 60 % in the Amasya variety, it did not change in the Cardinal variety. 4- The percentage of soluble dry matter was increased as a result of the application of bunch thinning in the Cardinal variety, but was not changed in the Amasya variety. However, the amount value of titrable aciditydecreased as a result of the application of bunch thinning. The maturity index figures (soluble dry matter/acidity) were increased as a result of the application of bunch thinning carried out done in the ratio 60 % in the Amasya variety and the application of bunch thinning in the Cardinal variety. 5- The grape yield per stock of vine was decreased in two varieties by the application of bunch thinning. 6- The application of bunch thinning carried out in the ratio 60 % increased the diameter/pith ratio in the Cardinal variety but did not change in the Amasya variety. 7- Although the number and the weight of draftable buds decreased in the American rootstock 1103 Poulsen, a result of allowing 4 and 8 shoots to grow, the number of graftable cuttings decreased, the weight of the graftable buds was not affected as a result of the application of letting 4 shoots grow in the American rootstock 140 Rugeri. 8- The amount of nursery cuttings and total amount of cuttings and weight of cuttings were decreased as a result of allowing 4 and 8 shoots to grow, in the rootstock 140 Rugeri. The amount and the weight of nursery cuttings and total weight of cuttings were decreased as a result of the same applications, in the rootstock 1 1 03 Poulsen. 9- The application increased the value of diameter/pith rate in the rootstock 140 Rugeri. The values of diameter/pith rate increased in the rootstock 1103 Poulsen as a result of the application of 4 and 8 shoots being allowed to grow. 10- It was determined that for graftable cutting 8 shoots, for nursery cutting 11 shoots, for total cutting 10 could be allowed to grow per rootstock in the rootstock 140 Rugeri, and for graftable cutting 9 shoots for nursery cutting and 10 shoots could be allowed to grow in the rootstock 1103 Poulsen, as a result of determining optimum points between the lignification levels and the number of cuttings in the American root stocks. Key Words : Amasya, Cardinal, 140 Rugeri, 1103 Poulsen, Bunch Thinning, Shoot Thinning, Quality, Cutting, Vegetative Growing.