Bilgisayar grafiklerindeki geometrik problemlerin çözümünde kullanılan yeni yöntemler ve gerçekleştirimleri
New methods for solving geometry problems in computer graphics and their implementations
- Tez No: 112704
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
V ÖZET BİLGİSAYAR GRAFİKLERİNDEKİ GEOMETRİK PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜNDE KULLANILAN YENİ YÖNTEMLER VE GERÇEKLEŞTİRİMLERİ UĞUR, Aybars Doktora Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet KAŞLI Mayıs 2001, 193 sayfa Bu tez projesinde ilk olarak, bilişimsel geometri alanındaki yeni yöntemlerin bilgisayar grafikleri alanındaki geometrik problemlerin çözülmesine katkıları incelenmiştir. Sonraki aşamada Java programlama dili ile, birçok geometrik hesaplamalar da içeren genel amaçlı ve etkileşimli üç boyutlu grafik yazılımları geliştirilerek İnternet üzerinde kullanıma sunulmuştur. İnternet üzerinden erişen kullanıcılar üç boyutlu nesnelerle etkileşim kurabilmektedirler. Böylece Java programlama dilinin bilgisayar grafiklerinde etkin kullanımı gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu grafik programlamada ve görüntülemede ölçümlerden elde edilen değerlerin yardımı ile iki yöntemin karşı laştırılması yapılmıştır. Java 3D API kullanılarak geliştirilen yazılım, üç boyutlu dönüşüm işlemleri, değişik izdüşüm yöntemleri (paralel izdüşüm, perspektif izdüşüm), arka ve görünmeyen yüzeylerin elenmesi yöntemleri dışında aydınlatma gibi birçok ek özelliği de içermektedir. Anahtar Sözcükler : Bilgisayar grafikleri, bilişimsel geometri, Java, Java 2D API, Java 3D API, yazılım ölçütleri, üç boyutlu dönüşüm, izdüşüm, görünmeyen yüzeylerin elenmesi, aydınlatma.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT NEW METHODS FOR SOLVING GEOMETRY PROBLEMS IN COMPUTER GRAPHICS AND THE IMPLEMENTATIONS U?UR, Aybars PhD in Computer Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet KAŞLI May 2001, 193 pages In this thesis, effects of new methods in computational geometry on solving geometric problems in computer graphics are examined firstly. At the next stage, general purpose and interactive three dimensional graphics programs which include various geometric computations are developed by using Java and stored on the internet. Programs are designed to be executed in Web browsers and users can interact with 3D objects. In this way, efficient usage of Java programming language in computer graphics is provided. Two methods in 3D graphics programming and viewing are compared by using values obtained from measurements. Software developed by using Java 3D API supports three dimensional transformation operations, different projection methods (parallel projection, perspective projection), back-face and hidden- surface removal methods and others like illumination. Keywords : Computer graphics, computational geometry, Java, Java 2D API, Java 3D API, software metrics, three dimensional transformation, projection, hidden-surface removal, illumination.