İnternette tüketicinin korunması Türkiye ve Dünya'da uygulamalar
Consumer protection in internet applications in Turkey and world
- Tez No: 112799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KIRCOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Son on yılda internet ve internet teknolojilerindeki büyük gelişmeler etkilerini sadece sosyal yaşamda değil, iş hayatında da göstermiştir. Bu gelişmeler sonucu“yeni ekonomi”denilen bir kavram ortaya çıkmıştır. Tüketicilerin, sınırsız ihtiyaçlarının karşılanmasında internet önemli bir rol üstlenmiştir. Sağlam bir hukuksal altyapıya ihtiyaç duymakla beraber bu ticaret çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Bu tip ticaretin maliyetleri düşürücü etkisi yaygınlaşmasındaki en önemli etkendir. Yapılan satışlarda internette ticaretin özellikleri dikkate alınarak tüketicilerin korunmasının temini alınması gereken tedbirlerin başında gelmektedir. Ayrıca firmalar artık günümüzde bir yasal zorunluluk olmasa da tüketici memnuniyetini sağlayabilmek amacıyla da interneti kullanmaya başlamışlardır. Çalışmamızın uygulama kısmında ise çalışmanın teorik kısmını destekleyen araştırma çalışmasına göre ülkemizde elektronik ticaretle uğraşan firmaların, genel olarak tüketici haklarına saygılı oldukları ve tüketici memnuniyetinin sağlanabilmesi amacıyla özverili davranmaya çalıştıkları ortaya çıkmıştır. Sahte kredi kartı kullanımının elektronik ticaretin yaygınlaşmasının önündeki en önemli engel olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasıyla internette ticaret tüketiciler açısından güvenilir ve özel avantajları sayesinde maliyeti düşük bir ekonomik faaliyet olacaktır. Ülkemizde de gerekli altyapının oluşturulması ve tüketici beklentilerinin karşılanmasıyla internette ticaret hacminin artarak büyümesi amaçlanmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the last ten years, the great developments in internet and internet technologies showed its effects not only in social life also in business life. As a result of this progress, a new concept has appeared which is called the“new economy”. Internet had an important role to meet the unlimited needs of consumers. This kind of trade had reached a great volume although it needs a strong legal infrustructure. The main reason of its growth is its cost reductive structure. The first step should be preparing laws to protect the consumers considering the specifications of sales from internet. In addition, in the last years, apart from legal neccessities, companies also started to use internet to provide consumer satisfaction. According to the research, supporting the theoritical side of the study; companies which are involving with electronic commerce are respectful to consumer rights and are trying to ensure consumer satisfaction. It has been understood that, usage of fake credit card numbers is the biggest obstacle in front of the growth of electronic commerce. As a result, after legal arrangements, electronic commerce will be reliable for consumers and because of its special advantages, it will be a cost reductive economical activity. The main target is increasing the growth of electronic commerce after providing the needed infrustructure and also meeting consumer expectations VIII