Avrupa Birliği'nde rüzgar endüstrisi ve rüzgar enerjisinin Türkiye enerji sektörüne entegrasyonu
Wind industry in European Union and the integration of wind energy into Turkish energy sector
  1. Tez No: 112828
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Günümüzde dünya enerji ihtiyacının önemli bir bölümü fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Fosil yakıtların kısıtlı kullanım sürelerinin olması, enerjinin elde edilmesi sırasında çevreye yapılan tahribat ve gelecek nesillerin de enerji ihtiyacı dikkate alındığında, petrol ve kömüre dayalı konvansiyonel yöntemlerle elektrik enerjisi üretimine alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklardan yararlanmaya yönelik teknolojiler tüm dünyada gelişme halindedir ve 21. yüzyılda ticari kullanımlarının artacağı beklenmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklan içinde en ileri teknolojiye sahip ve ticari kullanımı en yaygın olan rüzgar gücü, Avrupa'nın enerji ihtiyacının karşılanmasına şimdiden katkıda bulunmaktadır. Rüzgardan elektrik üretimi rüzgar türbinlerinin dizaynı ve yapımı, montaji ve işletilmesi - hızla büyüyen bir sektör olup, Avrupa'da ve dünyada elektrik üretmek için daha temiz ve sürdürülebilir yöntem arayışları devam ettiği sürece gelişmeye açıktır. Bu çalışmada, öncelikle dünya genelinde enerji kullanımına ilişkin mevcut duruma değinilmiş, rüzgar enerjisinin küresel durumu hakkında bilgi verilerek dünyadaki başlıca rüzgar enerjisi pazarları tanımlanmıştır. Daha sonra, Avrupa Birliği'nde rüzgar endüstrisinin gelişimi ve mevcut durumu, endüstrinin arkasındaki itici güçlerden biri olan rüzgar enerjisi ekonomisi, enerji ve çevre ilişkisi, Avrupa Birliği'nde rüzgar enerjisinin çevre ile ilgili hedeflere ulaşılmasındaki rolü detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın daha sonraki bölümünde Türkiye enerji sektörünün genel hatlarıyla analizi yapılmıştır. Enerji kullanımına ilişkin mevcut durum, enerji kaynakları ve Türkiye açısından yenilenebilir enerji kaynaklarının yeri hakkında fikir verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca ülkemizde elektrik sektörüne özel sektör katılımını sağlıyan yasal mevzuata da kısaca değinilmiştir.Son olarak ekonomik gelişmesi güvenilir ve sürdürülebilir enerji teminine bağlı olan ülkemizde rüzgar enerjisinin mevcut durumu ele alınmış, Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde rüzgar enerjisinin Türkiye enerji sektörüne entegrasyonu için öneriler ve görüşler bildirilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, an important part of the world energy requirement is met by fossil fuels. When the limited usage period of fossil fuels, the damage made to the environment during energy production and the energy need of the next generations are taken into consideration, the importance of the renewable energy sources, as an alternative to the electricity energy production with conventional methods based on oil and coal, increases. Technologies aimed at benefiting from renewable energy sources is being developed all over die world and it is expected that the commercial usage of these sources will increase in the 21th century. Among die renewable energy sources, wind power, which has the most advanced technology and the most wide-spread commercial usage, is already contributing to meet the energy requirement of Europe. Electricity generation from wind - the design and contribution of wind turbines, installation and operating of them - being a rapidly growing sector, is open to development as long as searching for cleaner and sustainable methods of electricity production in Europe and the world continues. In this paper, first of all, the current situation regarding the energy usage world-wide has been mentioned and, providing information about the global status of wind power, the main wind energy markets in the world have been defined. Afterwards, the development and current status of wind industry in European Union, the economics of wind energy which is one of the driving forces behind the industry, energy and environment relation and the role of wind energy reaching the targets for the environment in European Union have been studied in detail. In the following chapter of the paper, the energy sector of Turkey has been analysed in general An idea about the current situation of the energy usage, energy sources and the place of the renewable energy sources for Turkey, has been tried to be provided. Besides, laws establishing the private sector participation in the electric sector has been mentioned shortly. IVFinally, the current situation of the wind energy in our country, of which the economic development is dependant on reliable and sustainable energy procurement, has been studied and, suggestions and opinions for the integration of wind energy to the energy sector of Turkey in the period of becoming a united whole with the European Union have been explained.