Avrupa Birliği'nde rüzgar enerjisi: İspanya ve Türkiye
Wind energy in European Union and Turkey: Spain and Turkey cases
  1. Tez No: 351569
  2. Yazar: EMİNE ÖZLEM KALYONCU TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TUNÇ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Enerjinin, insanlığın sürekliliği adına vazgeçilmez bir unsur olduğu, çağımızın ve geleceğimizin temel gerçeklerinden biridir. Gerek ekonomik, gerek sosyal, gerekse de günlük yaşama dair bir girdi olarak, enerjinin olmazsa olmaz bir yeri vardır. Bu kapsamlı niteliği nedeniyle, sağlıklı bir ekonomiye sahip olmak adına, ülkelerin kesintisiz, güvenli ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç duydukları aşikardır.Bu bağlamda öne çıkan bir diğer unsur, enerji üretiminde çevreye dost enerjilerin tercih edilmesi zorunluluğudur. Bu nedenle, enerji açısından dışa bağımlı bir yapıya sahip olan Avrupa Birliği, enerji tüketiminin %20'sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmasını üye ülkelere 2020 yılı hedefi olarak koymuştur.Fosil yakıtların tükenirliği ve çevresel zararlarının yüksek olması, fosil yakıt türlerine alternatif arayışları getirmiştir. Negatif çevresel etkilerinin minimum düzeyde olmasının yanı sıra, sürdürülebilir bir kaynak olma niteliği ile rüzgar enerjisi tüm dünyada yükselen bir trend göstermiş ve tercih edilen bir enerji kaynağı konumuna gelmiştir.Tezde rüzgar enerjisinde Avrupa Birliği'nde öne çıkan Almanya ve Danimarka, Türkiye ile karşılaştırma örneği alınabilecek ülkeler olarak tercih edilmemiştir.Zira tezin temel sorgusu; 1990 yılından itibaren rüzgar enerjisi sanayi kurma ve rüzgar enerjisi üretme anlamında bilinçli bir hamle gerçekleştiren İspanya'nın, bu stratejisi sayesinde ülke bazında elde ettiği sonuçların araştırılmasıdır. Elde edilecek veriler çerçevesinde Türkiye'ye ekonomik, coğrafik, demografik ve iklimsel özellikler açısından Almanya ve Danimarka'ya nazaran daha benzeş olan İspanya'nın rüzgar enerjisi konusundaki hamlesinin ülkemiz için de bir model teşkil etme olasılığı analiz edilmiştir.İspanya'nın üye, Türkiye'nin ise aday ülke olması dikkate alınarak, birinci bölümde AB'nin ve Türkiye'nin enerji ve yenilenebilir enerji politikaları incelenmiştir. İkinci bölümde, rüzgar enerjisinin teknik, ekonomik ve çevresel boyutları ortaya konmuştur. Son bölümde ise, her iki ülke bazında rüzgar enerjisinin ekonomik, teknik, çevresel ve hukuki boyutları ele alınmış ve bu çerçevede Türkiye ile İspanya karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Energy, an indispensible element for the continuity of humanity, is one of the fundamental realities of our century and our future. As an input to our economic, social, and daily lives, energy has an unequivocal place. Due to its overarching nature, countries aspiring to have healthy economies obviously need uninterrupted, safe and sustainable energy resources.In this context, the requirement of environmentally, friendly energy production emerges as a prominent factor. Consequently, the European Union, which is heavily dependent on foreign energy sources, sets a target of 20% of energy consumption from renewable energy sources by year 2020.Exhaustion, environmental hazards, and the high cost of fossil fuels have brought the search for alternative sources for energy. In addition to a minimum level of negative environmental impacts, (along with being a sustainable source, wind energy has shown a rising trend all over the world and has become a preferred source of energy.For this thesis, the European Union?s leading wind power countries such as Germany and Denmark cannot be selected as comparative examples.In fact, the basic research inquiry of the thesis is the suitability of Spain as a model for wind power production in Turkey. Since 1990, Spain has made a conscious effort to establish a wind power industry and produce wind power. Spain?s economy, population, geography and climate are more similar to Turkey?s than that of Germany or Denmark?s. Therefore, the analysis of outcomes from Spain?s wind power strategy can serve as the basis for Spain serving as model for wind power production in Turkey.The first chapter examines Turkey's energy and renewable energy policies, while noting that Spain is a full member and Turkey is a candidate member of the EU. In the second section, technical, economic and environmental dimensions of the wind power are presented.In the last chapter, a comparative study of economic, technical, environmental and legal aspects of wind power in Turkey and Spain is presented.