Türkiye'de merkezi idare ile mahalli idareler arasında gelir bölüşümü (İzmir-Buca Belediyesi örneği)
Income sharing between central government and local government in Turkey (İzmir-Buca municipality)
- Tez No: 112832
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASUMAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Kamu hizmetlerinin Merkezi İdare ile Mahalli idareler arasındaki paylaşımı sonucunda, bazı kamu hizmetleri geleneksel olarak Merkezi İdare tarafından yerine getirilirken, bazıları da hemen hemen her yerde Mahalli İdareler tarafından üstlenilmiştir. Mahalli İdarelere bazı görevler bakımından, bu görevleri yerine getirmelerine imkan verecek, araçlar ve kaynakların da sağlanması yoluna gidilmektedir. Bu durumda Merkezi İdare ile Mahalli İdareler arasındaki idari ve mali ilişkilerin düzenlenmesi“Mali Tevzin”olarak adlandırılmaktadır. Gelir bölüşümünde, idarelerin görev ve faaliyet alanları ile bunlara ilişkin gelir kaynakları önem taşımaktadır. Bu yaklaşım içinde ele alınan çalışma, üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm, idari ve mali paylaşım kavramını tespite yöneliktir. Bu çerçevede idari ve mali paylaşımın teorik yapının üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde değişik ülke uygulamalarına yer verilmekle birlikte Türkiye'de var olan idari ve mali paylaşım ortaya konulmuş ve üçüncü bölümde ise Buca Belediyesi'nin mali paylaşım sorunları ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of sharing the execution of public services between central government and local governments, while same public services are traditionally executed by central government others are executed by local governments nearly in every region. While same functions and responsibilities are given local government, means and sources that give opportunities to local governments for carrying out these responsibilities and functions are provided. In these circumstances the arrangement having administrative and fiscal relations between central government and local governments called“fiscal stability”. It's impantant to determine responsibilities and activities with income sources in this income sharing. The study which dealt with in this approach occurs from three main chapter. The first chapter determines the concept of administ rative and financial sharing. In this context, the theoretical structure of the administrative and financial sharing has been explained.. In the second chapter, the various countries applications have been mentioned and the administrative and financial sharing which is in Turkey has been brought up and in the third chapter, the matters and solution proposal of the financial sharing in Buca Municipality have been explained. VI