Küresel düzeyde faaliyet gösteren şirketlerin insan kaynakları politikaları ve yerel çalışma koşulları
Human resource policies of corporations at operating global scale and local work conditions
- Tez No: 112886
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Küreselleşme olgusu, özellikle 1980'li yıllardan itibaren çokuluslu şirketlerin sayısının artmasına neden olmuştur. Bu süreçte küreselleşme ve çokuluslu şirketler, birbirlerini devamlı olarak etkileyerek gelişmiş ve küreselleşmenin getirdiği yoğun rekabette başarılı olmak için çokuluslu şirketler, bir yeniden yapılanmaya gitmiş, yapı ve yönetimlerini değiştirmiş ve küresel şirketlere dönüşmüşlerdir. Son yıllarda insan kaynakları yönetimi alanına verilen önemin temel nedeni; yoğun rekabette başarılı olmak İçin en önemli kaynağın, insan kaynağı olduğunun anlaşılmasıdır. Dolayısıyla bu süreçte, küresel şirketlerin insan kaynakları yönetimi alanına yaptığı katkılar üst düzeydedir. Küresel şirketler insan kaynakları alanında yeni akımlar oluşturmuşlar, en iyi uygulamaları yürürlüğe koymuşlardır. Dünyanın her tarafında insan kaynakları yönetimini etkileyen, hatta belirleyen küresel şirketler, Türkiye'de de benzer etkilerde bulunmuşlardır. Türkiye'de yatırım yapan küresel şirketlerin insan kaynakları uygulamaları, Türk şirketlerinin dikkatini çekmiştir. Türk şirketleri, küresel şirketlerin insan kaynakları uygulamalarını incelemişler, takip etmişler ve bunları uygulamaya koyarak, henüz yeterli düzeyde olmasa da insan kaynakları alanına gereken önemi vermeye başlamışlardır. Görüşülen şirketler bazında Türkiye'de yatırım yapan küresel şirketlerin yan kuruluşlarının insan kaynakları uygulamaları değerlendirildiğinde; uygulamaların şirket merkezinden bağımsız olarak, şirket tarafından belirlenen genel ilkeler çerçevesinde, yerel olarak düzenlendiği ya da şirket merkezi tarafından belirlenen uygulamaların, yerel çalışma koşullarının gerektirdiği doğrultuda değiştirildiği görülmektedir. 21. Yüzyılda, günümüzde yaşanan yoğun rekabetin daha da artacağı gözönüne alındığında, insan kaynakları yönetiminin karşılacağı sorunlar bugünden daha karmaşık olacak ve bugün bazı durumlarda lider rolünü üstlenen insan kaynaklan, gelecekte tamamıyla lider olacaktır. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization Is caused the number of multinational corporations from especially 1980's on. In this process, globalization and multinational corporations developed with influence each other continuously and multinational corporations made the re-engineering, altered structure and management and was transformed global corporations in order to be successful in intensive competition that globalization was brought it The basic reason of interest to human resource management is understanding human resource which it is most valuable source for be successful in intensive competition. Consequently in this process, global corporations made most contribution to human resource management Global corporations created new trends, carried out best applications in human resource management Global corporations influence, even determine human resource management and they affect similarly in Turkey. Human resource applications of global corporations that they invested in Turkey are attracted attention of Turkish firms. Turkish firms have investigated, followed human resource applications of global corporations and have begun to consider human resource management by carry out these applications but it is not enough. The basic of interviewing firms, the evaluation of human resource applications of subsidiaries of global corporations that they invested in Turkey; the applications is prepared locally to be independent from corporation headquarters with frame of general principles that they are determined by firm headquarters. Or determined applications by corporation headquarters are altered by local work conditions. To consider, the today competition will increase more in 21st century; confronting problems of human resource management are more complex than today and human resource is leader some circumstances in today, it will be leader entirely in the future. VI