Maverdi ve en-Nüket ve'l-Uyun adlı tefsiri
Mawardi and his commentary al-Nukat wa'l-Uyun
- Tez No: 112916
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER DUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET“Mâverdî ve en-Nüket ve'l-Uyûn Adlı Tefsîri”isimli bu çalışmada Mâverdî (364*450/974-1058)' nin hayatı, eserleri ve tefsîri çeşitli yönleriyle ele alınıp incelendi. Çalışmanın amacı; on birinci asırdaki, Kur'ân'ı anlama usûllerinin ortaya konmasına yardımcı olmaktır. Burada, özellikle Kur'ân-ı Kerîm, tefsîr, hadîs, kelâm, fıkıh, lügat ve biyografi kaynakları ile Mâverdî hakkında yazılmış eserlerden ulaşabildiklerimiz gözden geçirildi. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında; Mâverdî'nin hayatı, eserleri ve yaşadığı dönem çeşitli yönleriyle incelendi. Birinci bölümde; en-Nüket ve'l-Uyûn'un farklı özellikleri tanıtılarak kaynakları yönünden incelendi. İkinci bölümde; en-Nüket ve'l-Uyûn rivayet tefsîri açısından; üçüncü bölümde de dirâyet/re'y tefsîri açısından incelendi. Sonuç kısmında ise çalışmadan elde edilen sonuçlar anlatıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis titled“Mâvvardî and His Commentary al-Nukat wa'l-Uyun”MawardT's life (364-450/974-1058), his works and his commentary are examined from the different aspects. The aim of the study is help to the introduce the methods of Quranic interpretations in eleventh century. Here, The Holy Quran, tafsîr (The Quranic commentary), hadîth (The Prophet's sayings), Islamic theology, figh (The Islamic law), dictionaries, biography sources and that we can get information from works on MawardT, are searched thoroughly. This study consists of an introduction and three chapters: In the introduction; the MawardT's life, the era that he lived in and his works were examined from the different aspects. In the first chapter; some distinctive features of al-Nukat wa'l-Uyun were touched upon, It's sources also examined. In the second chapter; al-Nukat wa'l-Uyun was examined from the view point of a I -Tafsîr bi'l-Rivâyah, in the third chapter form the view point of al- Tafsîr bi'l-Dirâyah/Ra'y. Lastly; the results that got from this thesis were explained. XI